BRATISLAVA (TASR) - Po tragédii slovenských horolezcov na Manaslu (8163 m), kde zahynuli Milan Rybanský a Juraj Kardhordó, sa na himalájskej sedemtisícovke Pumori (7161 m) stala ďalšia tragédia. Podľa informácie Čecha Michala Brunnera pre denník Pravda, šéfa skupiny horolezcov, ktorú do Himalájí vypravila česká cestovná kancelária Montana, zahynuli traja slovenskí horolezci Peter Lenčo z Nitry (o jeho tragédii sme písali vo štvrtkovom čísle na strane 1.), Pavol Džurman a František Miščák z Prešova. Pravdepodobne sa im pretrhlo lano. Štvrtý v skupine bol český horolezec, ktorý sa zachránil.
Poznámka redakcie: Iste nie je tajomstvom, že himalájske horolezecké expedície sú nákladným projektom. Nielen z hľadiska sponzorského zabezpečenia. Vyžadujú tiež veľké finančné vklady samotných športovcov. V plnej miere preto chápeme i rešpektujeme, ak niektoré médiá, ktoré sa na príprave výprav podieľajú propagáciou i reklamným priestorom, majú exkluzívne právo informovať verejnosť o podrobnostiach stále nesmierne čitateľsky pútavých horolezeckých snahách výstupiť na himalájske končiare. Tento šport však ruka v ruke s výnimočným výkonom, často hrdinstvom, prináša aj bolestnú smrť. Domnievame sa, že v tomto prípade by malo byť povinnosťou vedúcich výprav alebo nimi poverených osôb oficiálne informovať verejnosť prostredníctvom domácej agentúry (v prípade expedície Manaslu `97 TASR), hoci uznávame, že ide o nesmierne bolestnú povinnosť! TASR zaznamenala tragédiu na Manaslu sprostredkovane cez športové spravodajstvo Slovenskej televízie. Tento prípad v konečnom dôsledku nie je úplne rozporný, lebo STV informoval člen výpravy Milan Šuna.
V prípade expedície na Pumori však "utajovanie" dramatických udalostí, ktoré sa, žiaľ, tiež skončili smrťou troch slovenských horolezcov, prinieslo (nielen) zmätky protichodných správ rôznych agentúr (japonskej Kjodó, francuzskej AFP, ČTK i TASR). V konečnom dôsledku "dovysvetľovávanie" smrteľnej nehody, aj keď miestom sú tajuplné Himaláje, vyznieva morbidne. Podľa prvých správ mali zahynúť Róbert Konde (ten na výprave vôbec nebol), Dušan Myslivec (zostal nažive) a Peter Lenčo. Jeho tragický skon nám vo štvrtok oznámil jeho blízky priateľ, redaktor FUN Rádia Rastislav Dutka i s poznámkou, že na jednom lane na vrcholovom hrebeni vo výške asi 6700 m boli 9. októbra štyria horolezci, z ktorých sa jeden zachránil, Peter Lenčo je mŕtvy a osud dvoch Prešovčanov je nejasný, hoci viac než pravdepodobne tiež tragický. Redaktorovi nezávislého denníka Pravda Mariánovi Šimovi sa podarilo spojiť do jedného z káthmandských hotelov s vedúcim českej expedície na Pumori Michalom Brunnerom, ktorý, citujeme z denníka, "nám pôvodne odmietol poskytnúť akékoľvek informácie s odôvodnením , že chce ušetriť rodiny. Na protiargument, že rodina traumatizuje práve informačným embargom, vyslovil tri mená: Peter Lenčo, Pavol Džurman a František Miščák."
Na dokreslenie nebezpečenstva "informačného embarga" pripomíname časť skreslenej správy pražskej ČTK zo 16. októbra: "Účastníci slovenskej horolezeckej expedície (išlo o českú - pozn. red.) na himalalájsky vrchol Pumori (7161 m) sú v poriadku a zdraví. Oznámil to telefonicky v utorok 14. októbra svojim rodičom do Nitry Peter Lenčo, jeden z členov výpravy, ako dnes (14. októbra - pozn. red.) píše slovenský denník Šport." Išlo o zlú interpretáciu. Denník Šport prevzal správu TASR, ktorú im poskytol R. Dutka, že "na základe rozhovoru s rodičmi Petra Lenča zistil, že Dušan Myslivec telefonoval svojim rodičom do Nitry, že je v poriadku a keďže nespomenul žiadne problémy vo výprave, možno usudzovať, že v poriadku je aj zvyšok expedície." Žiaľ, odklínanie "informačného embarga" prinieslo oveľa tragickejšie zistenie.