Malajzijské úrady plánujú odštartovať v novembri nezvyčajnú kampaň. Chcú "prevychovať" personál v hoteloch, v doprave a podnikateľov v turistickom priemysle tak, aby sa na ľudí viac usmievali a boli zdvorilejší. Cieľom kampane je zabezpečiť turistom pohodlie. "Turistickí sprievodcovia a šoféri autobusov, podnikatelia v turistike a ich zamestnanci by mali byť oveľa profesionálnejší a zdvorilejší a nekričať na ľudí, ako je to zvykom," vysvetľuje nemenovaný úradník. Malajzijčania vraj ustavične na turistov kričia, či už pri pokladni lístkov na autobus alebo trajekt, v obchodoch so suvenírmi, v kaviarňach. Tým podľa úradov vážne poškodzujú imidž krajiny a turistický priemysel, lebo po podobných zážitkoch sa zahraniční hostia do inak atraktívneho štátu nebudú vracať.
USTÚPIL LETISKU
Rozširovanie medzinárodného tokijského letiska Narita sa vo štvrtok posunulo o malý krôčik dopredu. Roľník Tošinobu Kato totiž po viac ako 30 rokoch odporu predal vlastníkovi letiska svoj pozemok s rozlohou 3,4 hektára, ktorý sa nachádza priamo na mieste budúcej pristávacej dráhy. Japonský minister dopravy Takao Fudžii privítal rozhodnutie roľníka a ospravedlnil sa za nepríjemnosti spôsobené úradmi. Plány postaviť letisko Narita zverejnila vláda v roku 1966. Narazila však na tvrdý odpor roľníkov, pričom neraz došlo aj k násilnostiam. Novú štartovaciu dráhu majú dokončiť v roku 2000.
KENNEDYOVCI MAJÚ PITIE V KRVI
Mám pocit, že som sa alkoholikom už narodil, povedal Róbert Kennedy mladší, syn zavraždeného Róberta Kennedyho, v rozhovore pre televíznu stanicu CBS. 43-ročný právnik, ktorý mal už niekoľkokrát problémy s pitím a s drogami, uviedol, že o tomto probléme hovoril so svojimi dvoma deťmi. Rozprával som im o svojich vlastných skúsenostiach a povedal im, že to majú v génoch, že to nie je niečo, čím som sa teraz stal. Nie som si istý, či to isté platí i o nich, povedal Kennedy v rozhovore. Kennedy, ktorého otec bol zavraždený v roku 1968, bol zatknutý o dva roky neskôr, keď u neho našli marihuanu, a znova v roku 1983, keď sa predávkoval heroínom.
REKORD NA KOSAČKE
Rýchlosťou opojený Angličan Peter Hockney chce prekonať svetový rekord v jazde na štvorkolesovej kosačke na tráve. Tento obyvateľ mesta Saint Osyth strávil celé mesiace v upravovaní svojej westwoodky, na ktorej kosieval trávnik miestneho futbalového klubu. Originálny hnací stroj nahradil Hockney 250-kubíkovým motorom so šiestimi prevodmi zo športovej motorky. Na takto upravenej "kosačke", ktorá už nemá čím vykonávať pôvodnú funkciu, trénuje na futbalovom ihrisku. Po dĺžke ho prešiel za 14 sekúnd - a to iba v tretej rýchlosti, pred ohradou sa však vždy musí zastaviť. Rekordných 225 kilometrov chce preto prekonať na pretekárskej dráhe.
UKRADLI KABÁT NA ELEKTRINU
Prvý slnečnou energiou vyhrievaný kabát na svete, ktorý vyrábal dostatok energie pre prenosné rádio alebo laptop, ukradli z parížskej výstavy. Nylonové sako bolo súčasťou futuristickej kolekcie francúzskeho módneho návrhára Oliviera Palidusa. Špeciálne panely na chrbte a ramenách zachytávali slnečné žiarenie a menili ho na elektrickú energiu, ktorá bola odvádzaná do "elektrickej zásuvky" v podšívke. Lapidusovi sa okrem iného podarilo vynájsť aj radiátorovú vetrovku pre polárne expedície.