nebolo Rusko vlani na treťom mieste. Doložil to londýnsky Medzinárodný ústav pre strategické štúdie. A keby aj bolo, americké zbrojovky zarobili na predaji zbraní za hranice trikrát viac ako Rosvooruženije. No jednako je to úspech. Zakladá sa však ani nie tak na porovnateľnosti ruských zbraní ako skôr na neporovnateľnosti toho, za koľko sa predávajú. Potvrdil to štátny tajomník Ministerstva obrany SR Jozef Gajdoš: "Na nákup vojenskej techniky zo Západu nemáme." No ani na najmodernejšie ruské bojové vrtuľníky. Na ich preverenie v službe v útvaroch nemá ani ruská armáda. Podľa denníka Izvestija ostáva moskovskému ministerstvu obrany tiež "ešte vyriešiť otázku financovania" náhrady za povestné zbrane typu Kalašnikov, útočné pušky AN-94 Abakan. V iževskej zbrojovke meškala celé mesiace výplata aj pre konštruktéra Abakanu Genadija Nikonova.
Dobrý odbyt má predovšetkým cenovo prístupná výzbroj ešte sovietskych vzorov. Po Púštnej búrke, keď presne navádzané "mysliace" zbrane spojencov pripravili gardovú divíziu irackého prezidenta Saddáma Husajna za jedinú noc o všetky tanky T-72, poklesla ich cena na zbrojnom trhu o tretinu. Novší T-80 ponúka Rosvooruženije za jej dvojnásobok, no je to iba polovica toho, na čo vyjdú najnovšie západné tanky.
Porovnateľný ruský "Čierny orol" je ešte utajovaný, ale už, pochopiteľne, vyzdvihovaný ako najlepší na svete. Dnes už skromný MiG-27 ponúkali na moskovskej výstave zbraní za 47 miliónov dolárov. O rok neskôr ho bol dostať na Ukrajine za 16 miliónov. Dokonca na dražbe v Kazachstane predávali stíhacie bombardéry Su-24. Interfax oznámil, že ruskému strategickému bombardovaciemu letectvu nekúpilo ministerstvo obrany za tri roky ani jeden nový stroj.
Ak teda majú v Moskve z obrovských prebytkov z čias prehnaného sovietskeho zbrojenia dačo získať a nadmerný branný priemysel nemá pre nedostatok odbytu novších zbraní zavrieť brány, tak treba predávať do zahraničia. Za kupcov sú vyhliadnutí tí, ktorým Rusko nemá na vyrovnanie dlhov ponúknuť iné výrobky či služby, alebo ktorí majú na platenie nie doláre, ale v Rusku prepotrebný tovar. Napríklad Indonézia za tucet stíhačiek namiesto trikrát drahších amerických neponúkne hotovosť, ale pokrmový olej, cement a hračky. Najmä takto zaujímajú ruské zbrane miesto na svetových trhoch. Až potom, ak vôbec, svojou porovnateľnosťou so západnými.
Autor: Jozef Fukatsch (Autor je stálym spolupracovníkom SME.)