"Je najvyyšší čas zastaviť útlm bytovej výstavby a oživiť ju. Vláda zabezpečí zvyšovanie výstavby bytov. Pôjde o konkrétnu podporu nielen rozvoja novej výstavby zameranej na sociálne slabšie vrstvy obyvateľstva, ale aj o zlepšovanie stavu existujúceho bytového fondu a dokončovanie rozostavaných stavieb bývalej komplexnej bytovej výstavby," zaviazala sa Mečiarova vláda vo svojom programovom vyhlásení.
KVALITA BÝVANIA
Podľa J. Zapletalovej z Inštitútu bývania, s r. o., najvážnejším a najviac komplikovaným je problém kvality bývania. V západnej časti Európy sa na posudzovanie kvality používa vyjadrenie kombináciou niekoľkých ukazovateľov plošného štandardu, ako je počet štvorcových metrov a počet izieb na jedného obyvateľa, priemerný počet izieb na jeden byt, priemerná celková plocha jedného bytu a ďalšie ukazovatele, vyjadrujúce technicko-užívateľský štandard. Miera kvality v SR bola však predurčovaná iba kategorizáciou bytov a počtom štvorcových metrov na jedného obyvateľa podľa vyhlášky č. 60/64 Zb. (12 štvorcových metrov), čo však podľa Zapletalovej nezodpovedá svetovému štandardu. V SR rastie podiel domácností jednotlivcov, ale od roku 1970 klesá podiel jednoizbových bytov. Prevažujú 2-3-izbové byty, čo spôsobuje na jednej strane nadmerný štandard bývania malých domácností a na druhej strane preľudnenosť bytov obývaných viacdetnými rodinami.
BYTY A EKONOMIKA
Oživenie stavebníctva na Slovensku podľa ekonómov môže okrem nových možností bývania pre občanov priniesť aj ďalšie ekonomické efekty - najmä vytvoriť nové pracovné príležitosti a rozmach podnikateľských subjektov v stavebníctve. Podľa odborníkov v súčasnosti mnohí stavební robotníci odchádzajú za prácou do zahraničia - najmä do Nemecka a ČR. Okrem toho rozvoj bytovej výstavby podnecuje i dynamiku rozvoja ďalších odvetví ekonomiky - nábytkársky, keramický, textilný či ľahký priemysel.
V TRNAVE POZASTAVILI PRÍJEM ŽIADOSTÍ
Na uspokojivé vyriešenie požiadaviek na byty by Mestský úrad (MÚ) v Trnave potreboval pre svojich občanov zabezpečiť približne 2500 až 3000 bytov. Príjem žiadostí pozastavili už v roku 1993, pretože ako pre SME uviedol hovorca MÚ P. Tomašovič, prekročili hranice možností uspokojenia čakateľov, ktorým mesto nechcelo dávať "zbytočne nádeje". Ročne sa uvoľní priemerne 30 bytových jednotiek. Od roku 1996 MÚ buduje dom s 35 bytmi a v prípade poskytnutia dotácie zo Štátneho fondu rozvoja bývania by súbor rozšíril o ďalších 24 jednotiek. V tomto roku odštartoval tiež výstavbu podkrovných bytov, pričom po ukončení ich realizácie bude môcť uspokojiť 180 čakateľov.
V POPRADE PRESTAVBA POLIKLINIKY NA BYTY
Nedostatok bytov sa Mestský úrad v Poprade rozhodol riešiť dostavbou objektu nedokončenej polikliniky na sídlisku Juh V. Budova začala vyrastať v rokoch 1987-88, ale ďalšie práce pre nedostatok peňazí "zamrzli" v roku 1991. Z pôvodne plánovanej polikliniky vznikne polyfunkčný dom so 127 bytovými jednotkami, zdravotníckymi zariadeniami, obchodmi, službami a lekárňou. "Prvých 54 bytov bude hotových dokonca tohto roku. Nedostatok financií nehrozí, pre túto časť stavby je už teraz k dispozícii 27 miliónov korún z Fondu národného majetku," povedal primátor Popradu Ing. Štefan Kubík.
Autor: sp, dos, Práca, jk, kim