pre Plzeň
Po úspešnej investícii japonskej Matsushita v Plzni, kde sa v apríli spustila fabrika na výrobu televíznych prijímačov, sa v Plzni pripravujú ďalšie investície. Organizuje ich česká štátna agentúra Czechinvest, ktorú vedie bývalý federálny úradník Ján Amos Havelka. Czechinvest za štyri roky svojej existencie získal pre ČR 25 investičných projektov celkom za takmer 500 mil. USD. Czechinvest získava v zahraničí výhradne priame investície, nevenuje sa akvizíciám a portfóliovým investíciám. Ide prevažne o investície na zelenej lúke (pri nich investor postaví novú fabriku). V súčasnosti sa v Plzni vo fabrike na Borských poliach vyrába 1000 televízorov denne. Exportujú sa najmä do Nemecka. O investície v Plzni sa usiluje aj mestské zastupiteľstvo, jeho predstavitelia spolu s Czechinvestom boli v USA v oblasti Silicon Valley, ktorá je známe vysokou koncentráciou špičkových technológií. Rokovali v USA so zástupcami firiem Sun Microsystems, Hawlett-Packard a s ďalšími. Firma Intel, ktorá najprv ohlásila záujem investovať v Plzni alebo v Pardubiciach a neskôr sa ukázalo, že jej záujem smeruje do Portugalska, dala Plzni nádej, lebo povedala, že sa definitívne rozhodne do konca novembra. Od štátu však Intel očakáva ponuky na úľavy v podmienkach pre investovanie.
Viac Favoritov
Favorit, a.s. Rokycany, zvyšuje výrobu bicyklov pod svojou tradičnou značkou Favorit. Tento rok sa má v Rokycanoch vyrobiť 70 tisíc bicyklov, polovica z nich pod značkou Favorit. Na český trh Favorit dokáže umiestniť iba 15 tisíc bicyklov, časť vyváža priamo najmä do Veľkej Británie, do Poľska a Dánska a asi polovicu vyrába pre olomoucký Olpran. Teraz ponúka pod značkou Favorit 25 druhov bicyklov s vybavením Shimano. Obrat spoločnosti dosiahol minulý rok 210 mil. Sk. Kým v predošlých rokoch bola spoločnosť v strate, tento rok očakáva vyrovnaný hospodársky výsledok. Väčšinu akcií vlastní Olpran.
Ťažkosti Juty na Slovensku
Spoločnosť Juta, a.s. Dvůr Králové, ktorá vyrába motúzy, tkaniny najmä pre technické použitie, dosiahla minulý rok obrat 1,4 mld Kč. Väčšinu svojej produkcie exportuje. Na Slovensko vyviezla minulý rok za 51 mil. Kč. Predstaviteľka Juty sa v Hospodárskych novinách sťažovala na prax slovenských úradov, ktoré podľa nej robia prekážky pri dovoze k nám. Na slovenských colniciach vraj v septembri nedokázali dovozcom podať jednoznačné informácie o podmienkach pri dovoze textílií.
Viac pasažierov
V ČR sú 4 medzinárodné letiská: Praha Ruzyň, Ostrava Mošnov, Brno Tuřany a Karlovy Vary. Minulý rok na nich odbavili 4 mil. cestujúcich, za prvý polrok na nich odbavili spolu 1,9 mil. cestujúcich a vyše 12 ton tovarov a pošty. Prevažnú väčšinu osôb odbavili v Prahe Ruzyň, tam narástol počet pasažierov v porovnaní s rovnakým obdobím vlani o 14 %. Uvedené letiská spravuje Česká správa letísk. Začiatkom roka vláda schválila privatizáciu troch z uvedených (okrem pražského). Privatizáciu brzdí vysporiadanie pozemkov. Letisko v Ostrave získa mesto Ostrava.
Konope napadli fajčiari
České ministerstvo poľnohospodárstva prispelo firme Agritec na pokusný projekt pestovania technického konope. Agritec vysadil pri Šumperku lán porastu konope siateho, po dlhšom čase je to zrejme jediný legálny porast tejto rastliny produkujúcej buničité vlákna v ČR. Rastlinu si všimli fajčiari marihuany a začali oberať časti rastliny s najväčším obsahom účinnej látky. V ČR chcú konope pestovať ako surovinu na výrobu papiera. Spoločnosti Agritec už vznikla škoda 300 tisíc Kč. Podľa jej predstaviteľa budú musieť rastlinu predčasne z poľa zobrať.
Autor: jv