BRATISLAVA (SITA, REUTER) - V pondelok uplynulého týždňa sa záujem investorov na svetových devízových trhoch presunul na nemecké marky. Príčinou boli v piatok zverejnené slabé údaje o vývoji americkej nezamestnanosti. Na základe týchto údajov prestali investori dúfať, že americká Federal Reserve zvýši úrokové sadzby ešte v tomto roku. Záujem o marky rástol vďaka zmenšovaniu rozdielov výnosov medzi americkými a nemeckými 10-ročnými štátnymi cennými papiermi v prospech nemeckých. Neskôr sa však rast marky zastavil. Dolár voči marke počas utorkového pokojného obchodovania poklesol. Nepriamo bol zasiahnutý prehlbujúcou sa politickou krízou v Taliansku, súvisiacou s rozpočtom na budúci rok. Táto kríza totiž spôsobila rast nemeckej meny voči talianskej. Marka vzrástla aj voči jenu - na najvyššiu úroveň za päť mesiacov, čoho príčinou je rastúci pesimizmus v otázke perspektív japonskej ekonomiky. Rast marky voči jenu sa zaslúžil o posilnenie americkej meny voči japonskej. Nemecká marka vzrástla voči talianskej líre na 984 ITL (najvyššia úroveň od polovice júna). Dolár poklesol voči marke na trojmesačné minimum pod úroveň 1,7450 DEM. Dolár v stredu voči hlavným svetovým menám poklesol. Príčinou bola prudká predajná vlna na amerických finančných trhoch po vyhláseniach prezidenta Federálneho rezervného systému Alana Greenspana, že nedávne prírastky na akciových trhoch boli "jednoznačne nerealistické". Greenspanove slová v senáte spôsobili na finančných trhoch obavy, že centrálna banka v blízkej budúcnosti zvýši úrokové sadzby s cieľom spomalenia ekonomického rastu a zabránenia oživeniu inflačných tlakov.
Dolár vo štvrtok poklesol voči nemeckej marke po tom, čo Nemecko zvýšilo kľúčové úrokové sadzby, stimulujúc podobné trendy v Európe. Posilnenie marky bolo zároveň zapríčinené odstúpením talianskeho predsedu vlády Romana Prodiho po tom, čo nedokázal zabezpečiť plnenie zmluvy ultraľavicových strán o rozvrhnutí výdavkov dôležitých pre začlenenie Talianska do Európskej menovej únie (EMÚ). Investori veria, že v prípade nezačlenenia Talianska do EMÚ by došlo k posilneniu marky, kým zároveň nová európska mena by nebola oslabená klesajúcou lírou. "Do istej miery by takáto situácia mohla pomôcť kredibilite silného spoločnej európskej meny," oznámil menový stratég v Paribas Bob Lynch. Dolár poklesol voči marke na uzatváracích 1,7350 DEM, kým voči jenu oslabil z 121,10 JPY na 121,15 JPY. Bundesbanka zvýšila reposadzbu z 3,00 na 3,30 %, čo je prvé zvýšenie za posledných päť rokov. Straty dolára boli v stredu limitované preorientovaním mnohých investorov na marku po predpovedaných korekciách nemeckými novinami.
Po miernom počiatočnom poklese marka voči líre sa posilnila. Strana komunistickej obrody (PRC), od ktorej bola závislá vláda pre jej parlamentnú majoritu, hlasovala proti vládnemu návrhu rozpočtu na rok 1998, čo zapríčinilo krízu v Taliansku. Taliansky prezident Luigi Scalfaro požiadal Prodiho, aby dočasne zotrval vo svojej funkcii. Kým mnohí vnímajú rezignáciu Prodiho ako nepriaznivý faktor pre prijatie Talianska do menovej únie, analytici uviedli, situácia by sa mohla zlepšiť, ak dočasná vláda urýchlene schváli prijateľný fiškálny plán. Európske centrálne banky odpredali marky v záujme stimulácie obchodovania a poskytnutia pomoci doláru a líre. Dolár sa posilnil voči švajčiarskemu franku z 1,4430 CHF na 1,4563 CHF a voči kanadskému doláru vzrástol z 1,3723 CAD na 1,3743 CAD. Libra sa posilnila voči doláru z 1,6220 USD na 1,6240 USD.
V piatok dolár vzrástol voči marke vďaka zverejneniu správ o inflácií v USA, ktoré zvýšili pravdepodobnosť rastu amerických úrokových sadzieb. Nemecká centrálna banka okrem toho všetkých upokojila, že v blízkej budúcnosti sa nechystá opätovne zvyšovať sadzby.