Na Slovensku sa minulý rok vyťažilo 3,8 mil. ton hnedého uhlia a lignitu. Toto množstvo kryje asi štvrtinu slovenskej potreby pevných palív. Ťažba uhlia u nás sa od roku 1993 zvyšuje. Väčšina uhlia vyťažená na Slovensku je energetickej kvality, iba 600 tisíc t je triedené uhlie. V uhoľnom baníctve pracuje 11 tisíc pracovníkov. Priemerné nominálne mesačné mzdy boli 9 400 Sk. Uhoľné baníctvo vykázalo za minulý rok obrat 6,6 mld Sk. Najväčšie uhoľné bane sú Hornonitrianske bane, a. s. Prievidza. Za 9 mesiacov tohto roka tam vyťažili 2,2 mil. ton väčšinou energetického uhlia, ktoré sa spaľuje v ENO Zemianske Kostoľany. Tento rok mienia v Hornonitrianskych baniach vyťažiť vyše 3 mil. t uhlia, asi pätinu z neho triedených druhov.
Japonský kapitál do Matadoru
Manažéri v Matadore Púchov, a. s. (podľa ich vyjadrenia), si uvedomujú, že menšie pneumatikárske fabriky nie sú schopné vo svete sa presadiť bez spolupráce s pneumatikárskymi gigantmi Bridgestone, Michelin, Continental, Pirelli a Good Year. Matador nedávno ohlásil kapitálový vstup v zatiaľ nešpecifikovanej výške od japonského výrobcu pneumatík Bridgestone do výroby osobných autoplášťov v Púchove. Už od začiatku budúceho roka má vyrábať osobné autoplášte spoločný podnik Bridgestone Matador, a. s. Púchov, kde podiel Matadoru bude výške 40 %, má predstavovať výrobné zariadenie, ktoré má byť ocenené asi na 1 mld Sk. Matador sa stane minoritným akcionárom tohto spoločného podniku, ktorý má vyrábať ročne 6 mil. osobných autoplášťov a 800 tisíc plášťov pre ľahké nákladné automobily. Výroba týchto pneumatík sa tak v Púchove zvýši o 50 %.
Obrovská strata
Považské strojárne, a. s. Považská Bystrica, vykázali za minulý rok znížený predaj svojich výrobkov, ten poklesol na 1,8 mld Sk z vlaňajších 2,3 mld Sk a vykázali stratu vo výške 1,64 mld Sk. Podiel exportu za minulý rok klesol na 34 %. Tento rok spoločnosť prepustí viac ako 800 zamestnancov. Majoritným akcionárom je Strojárska akciová spoločnosť, a. s. (44 %), nasleduje DMD Holding, a. s. Trenčín (14,6%), a Strojár, a. s. (7,4 %).
Nekryté straty
Priemerná kapitálová primeranosť slovenských bánk dosiahla 8,4 %. Predpisy NBS požadujú limit 8 %. Nižšiu kapitálovú primeranosť NBS toleruje Konsolidačnej banke, š. p. ú., a dvom veľkým transformujúcim sa bankám, ktoré majú od NBS stanovený individuálny limit kapitálovej primeranosti. Banková rada NBS konštatovala, že v prvom polroku sa vyskytovali problémy s likviditou bánk. Banky na Slovensku mali koncom júna nekryté straty zo zlých úverov a iných aktív vo výške 12,6 mld Kč. Predstavuje to asi 3 % zo všetkých úverov. Opravné položky bánk dosiahli na konci júna 34,7 mld Sk.
Tatramat v strate
Spoločnosť Tatramat, a. s. Poprad, za prvý polrok hospodárila so stratou v dôsledku rastúcich nákladov na výrobu a nutnosť držať nízke ceny svojich výrobkov v dôsledku talianskej konkurencie. Tatramat vyrába elektrické, plynové, a kombinované ohrievače vody a na budúci rok chce vyrábať nový typ automatickej práčky pre domácnosť. Tatramat vyrába komponenty pre automobilový priemysel, nábytkársky priemysel, a automaty na nápoje. Väčšinu produkcie (75 %) exportuje, najviac do ČR.
Autor: jv