Práve na Západ smeruje slovenská vláda podľa štátneho tajomníka Ministerstva obrany za HZDS Jozefa Gajdoša - v spolupráci pri modernizácii výzbroje. Čo však priniesla moskovská cesta podpredsedu vlády Sergeja Kozlíka a jeho sprievodu, to je nákup ruskej protiraketovej sústavy S-300. Spoľahlivo nás ochráni pred strelami triedy OTR --23 (v názvosloví NATO SS-23). Pravda, tie sme si nechali len my a z našich susedov nikto. Aj pár nepochybne moderných bojových vrtuľníkov "Čierne žraloky" na útoky proti pozemným cieľom dostaneme z Ruska. Je to za jeho dlhy - zaiste lepšie ako nič. No a tiež ropa i zemný plyn k nám poprúdia, Pán Boh zaplať.
Znova sa spečatila slovenská účasť na výrobe cvičných lietadiel Jak--130. Predseda vlády Vladimír Mečiar už predtým ubezpečil, že budú najlepšie na svete, veď akože inak. Vo svojej triede také azda budú. Pri výrobe najmodernejších vojenských lietadiel, prepadových stíhačiek pre protivzdušnú obranu v Rusku nikoho nepotrebujú. Pred nepovolanými očami zatiaľ skrývajú najnovšiu z nich. Jej letové skúšky sa začali na podmoskovskom Žukovského letisku. Čo z nej bolo vidieť zo zeme, je vraj šípové krídlo, "obrátené" dopredu. Čosi také zapadlo po nemeckých pokusných vzoroch z druhej svetovej vojny do zabudnutia.
My teda ostaneme pri MiG-29 ako Maďari a Poliaci, ktorí ich odkúpili od Čechov za výsadkové vrtuľníky. Bratislavský vládny denník vtipkoval, že české letectvo tak bude v Európe vari prvé bez stíhačiek a spoľahne sa na vzdušnú obranu NATO. Niečo podobné sa spomínalo aj v súvislosti s Rakúskom. Uvažovalo sa aj o tom, že české letectvo by spojenectvu poslúžilo rozmiestnením svojich nových lietadiel na priamu podporu pozemných vojsk Aero L-159 na niektorom belgickom či holandskom letisku. V slovenských vládnych novinách sa nemuseli domnievať, že L-159 sa asi nebudú vôbec vyrábať. I to je však celkom možné, že v Prahe si na modernizáciu výzbroje nakoniec predsa zadovážia aj nové vyspelé stíhačky. Napríklad švédsko-britské, resp. americké. Najmä, keď českým podnikom ponúkajú spoluprácu pri stavbe moderných bojových lietadiel výrobcovia práve zo Západu.
Autor: Jozef Fukatsch (Autor je stálym spolupracovníkom SME)