ŠTRASBURG (ČTK, TASR, r) - Francúzsky prezident Jacques Chirac včera v štrasburskom sídle Rady Európy začal dvojdňový 2. summit šéfov štátov a vlád tejto organizácie. Druhému zasadaniu summitu, ktoré sa začalo včera na obed, predsedal český prezident Václav Havel. Na rokovaní sa zúčastňujú predstavitelia 44 európskych krajín, z ktorých 40 je členskými štátmi Rady Európy, do východofrancúzskeho Štrasburgu pricestoval napríklad ruský prezident Boris Jeľcin, nemecký kancelár Helmut Kohl alebo britský premiér Tony Blair. Summit, na ktorom sú zastúpené všetky štáty kontinentu okrem Juhoslovanskej zväzovej republiky a Bieloruska, prijme záverečné vyhlásenie a akčný plán hlavných úloh Rady Európy v budúcom storočí. Prví rečníci na 2. summite Rady Európy včera hovorili o trvalej nutnosti zaisťovania demokracie a ľudských práv na kontinente a zdôrazňovali pritom potrebu stáleho súdu pre ľudské práva, ktorý RE zriadi v budúcom roku. Hostiteľ vrcholnej schôdzky, francúzsky prezident Jacques Chirac, vyhlásil, že súd bude svetovo jedinečnou inštitúciou pre ochranu ľudských práv, pretože priamo na tribunál sa bude môcť obraciať 700 miliónov občanov európskych krajín. Nemecký kancelár Helmut Kohl označil zriadenie súdu za nanajvýš dôležitý krok a podľa britského premiéra Tonyho Blaira Rada Európy týmto spôsobom urýchli svoje postupy. Kohl tiež pripomenul štátom, ktoré sa zaviazali poskytnúť pomoc krajinám strednej a východnej Európy, aby na svoje sľuby nezabúdali, a štáty bývalej Juhoslávie požiadal, aby umožnili návrat utečencom, ktorí odišli za hranice v čase občianskej vojny.
V rámci II. summitu Rady Európy v Štrasburgu rokoval včera slovenský prezident Michal Kováč s bulharským prezidentom Petarom Stojanovom. Ako po skončení rokovania informoval slovenských novinárov hovorca prezidenta slovenskej republiky Vladimír Štefko, v popredí záujmu oboch strán boli otázky hospodárskej spolupráce, oživenie práce spoločnej zmiešanej slovensko-bulharskej komisie, podpísanie dohody o zabránení dvojitého zdanenia medzi Slovenskom a Bulharskom a zvýšenie prítomnosti bulharských exportérov na slovenskom trhu. Podľa Vladimíra Štefka slovenský prezident potvrdil záujem SR o prehĺbenie kontaktov na politickej, ekonomickej a hospodárskej úrovni s Bulharskom a takisto aj spoluprácu v otázke integrácie do EÚ a NATO. M. Kováč vystúpil na summite RE s prejavom, v ktorom podporil záverečnú deklaráciu.
Politickí komentátori upozornili, že prijatie tohto plánu nebude pre krajiny Európy problémom, pretože z programu summitu odpadli témy, ktoré by sa mohli stať konfliktnými. Očakáva sa, že šéfovia štátov a vlád sa zaviažu postaviť na rovnakú úroveň s ľudskými právami aj sociálne práva.