Nemecká supermodelka Claudia Schifferová už neraz vo filme predvádzala vodičské umenie, najnovšie sa objavila v reklamnom spote na nový automobil Citroen Xsara v roli razantnej vodičky pri náročnom teste čelnej zrážky. Ako ale odhalil denník Bild, krásna Claudia v skutočnosti zatiaľ vôbec jazdiť nevie a až teraz sa to začína učiť. Vynaliezavý fotograf bulvárneho denníka pristihol Schifferovú v Kolíne nad Rýnom v autoškole pri prvých vodičských krôčkoch. Reportér skonštatoval, že to krásavici veľmi nešlo, zvlášť pri cúvaní. Napokon, ako väčšine začiatočníkov. Schifferová sa zverila, že teóriu má už dávno naštudovanú, ale vzhľadom na neustále cestovanie stále nenachádza čas na praktické jazdy. "Azda by som sa pri tom večnom lietaní mala skôr učiť viesť Jumbo ako auto," dodala.
TUNEL V ISTANBULE
Turecká vláda schválila plán na výstavbu tunela pod Bosporským prielivom, ktorý spojí Európu s Áziou a bude stáť 1,25 miliardy dolárov. Tunel, ktorý bude slúžiť ako doprava pre cestujúcich a náklad, má uľahčiť problémy s dopravou v Istanbule, ktorého európsku a ázijskú časť spájajú len dva mosty. Minister upresnil, že verejné výberové konanie k stavbe tunela sa má konať v marci budúceho roku. Tunel má merať 13,3 kilometrov a priame náklady na jeho výstavbu sú odhadnuté vo výške 650 kilometrov dolárov, ďalších 600 miliónov si vyžiada dodatočná infraštruktúra. Turecký kabinet v posledných mesiacoch zvádzal prudké boje o dve koncepcie riešenia dopravných problémov Istanbulu - výstavbu mosta alebo tunela nad, resp. pod Bosporom. Riešenie je nakoniec šalamúnske - bude tunel i nový most.
ZÁBUDLIVCI NA DIAĽNICIACH
Cudzinci často "zabúdajú", že v Rakúsku sú od začiatku tohto roku povinné diaľničné nálepky za používanie diaľnic a rýchlostných ciest. Poukazuje na to viedenské ministerstvo vnútra s tým, že v prípade pristihnutia musia počítať s nepríjemnými pokutami. "Turisti sú nemilo prekvapení, keď musia zaplatiť napríklad 1000 šilingov," hovorí Rupert Fehringer z ministerstva vnútra. Ak automobilisti nemajú peniaze, zabavia im policajti napríklad autorádio. Medzi jednotlivými rakúskymi krajinami sú rozdiely v dôslednosti stíhania vodičov neplatiacich mýtne. Najviac sa pritom kontroluje v Hornom Rakúsku. Za prvých šesť mesiacov roka sa v celom štáte vybralo na pokutách vyše 38 miliónov šilingov, pričom len hornorakúska polícia viac ako 10 miliónov. V Dolnom Rakúsku, hraničiacom hlavne s južnou Moravou a Slovenskom, sa vybralo okolo päť miliónov.