Štatistiky spoľahlivo ukazujú, že veľké percento rodičov nemá na deti čas, ale často ani dobrú vôľu nájsť si ho. Komunikácia rodičov s deťmi sa obmedzuje často len na nevyhnutné otázky typu čo bolo v škole a často nepresiahne ani 10 minút denne. Stovky otázok, s ktorými sa deti denne obracajú na rôzne linky dôvery, dokumentujú ich stavy bezradnosti, tiesne, neistoty, smútku, banálne i ťažké problémy s láskou, s učiteľmi, spolužiakmi, drogami, ale aj situácie ohrozujúce život.
Tu je niekoľko ukážok typických problémov, s ktorými sa deti na linku obracajú a o ktorých ich rodičia možno ani netušia.
Volajúca: "Bola som na diskotéke, išli so mnou domov traja chalani a znásilnili ma. Mám štrnásť rokov... Bojím sa to povedať mame. Nikomu to nemôžem povedať, lebo u nás v dedine by sa to hneď roznieslo. Ani učiteľke. Aj lekár by to povedal hneď mojej mame, a to by bola hanba. Mama by ma zbila. Moja mama nikdy nebola u gynekológa. Neviem, čo mám robiť. Bolo to pred dvoma mesiacmi. Už neznesiem, aby sa ma dotkol mladší brat. Bojím sa, že z toho budem mať decko..."
Volajúca: "...Mám problém. Mám chlapca. Mám ho veľmi rada, ale je divný. Myslím, že berie nejaké drogy. Že si ich pichá. Povedal, že bol u lekára a brali mu krv. Že sestrička bola ku... Niekedy mi nezavolá aj niekoľko dní. Prestal chodiť do školy, neviem, čo robí. Hovorí, že nič nemá zmysel, že je to na hovno. Ale nechce ma stratiť. Hovorí, že iba mňa má rád. Chcem mu pomôcť, ale on mi hovorí, aby som to skúsila. Ja sa toho bojím, ale chcela by som mu pomôcť." (plač)
Volajúci: "Mám veľký problém. (plač) Moja mama ma stále bije. Celý život. Raz mi zlomila nos, aj teraz mám modriny. Mám staršieho brata, jeho mama už nebije, lebo sa ho bojí. Ocino sa ma zastáva, ale iba vtedy, keď nikto nie je doma. Ocino sa jej tiež bojí..."
Volajúca: "Mám chlapca, ktorý ma bije. Keď prídem neskôr na schôdzku, dá mi facku, aj inak si nájde príležitosť. Mám sa s ním rozísť? Keď ja ho mám tak rada, chodíme spolu asi dva mesiace. Povedal, že keď sa s ním rozídem, že ma zabije..."
Na Linke detskej istoty pri UNICEF-e (0820 112 112), ktorá funguje bezplatne denne nepretržite 24 hodín vypočujú denne okolo 300 detí, mesačne je to až sedemtisíc detí. Drvivá väčšina telefonujúcich si pýta len informácie, napríklad v otázkach sexuálneho života, asi dvetisíc prípadov potrebuje naliehavé riešenie.