Každý rok od roku 1992 je 10. október svetovým dňom duševného zdravia. Organizácia Svetovej federácie duševného zdravia ho pripravuje v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a v poradí šiesty svetový deň sa nesie v znamení hlavnej témy - Deti a duševné zdravie. Aj nad tohtoročným prevzala patronát manželka bývalého prezidenta USA R. Carterová, ktorá vytvorila 27-členný medzinárodný výbor, kde sú zastúpené manželky prezidentov a premiérov, vrátane H. Clintonovej i prvej dámy SR E. Kováčovej. Zmyslom dňa je upozorniť v súčasnom svete plnom stresov a napätia na potreby ochrany duševného zdravia a jeho ohrozenia u tých najbezbrannejších - u detí.
PROBLÉM FYZICKY TÝRANÝCH DETÍ
Asi 400 detí na Slovensku je každoročne evidovaných ako nové obete týrania, je to však len zlomok počtu prípadov, ktoré sa stanú v skutočnosti. Podľa policajných štatistík je každý rok sexuálne zneužitých asi 500 detí, aj to je však len asi jedna desatina skutočných prípadov. Zdravotnícke štatistiky síce evidujú všetko počnúc týfusom, ale kolónka, kde by sa sledovali fyzicky a psychicky týrané deti, neexistuje. Učitelia, rodičia, psychológovia či pediatri nemajú na seba takmer žiadne vzájomné kontakty, a tak sa o fyzickom týraní či sexuálnom zneužití detí často nikto nedozvie. Často sa tiež stáva, že ak aj učiteľ príde na to, že dieťa je sexuálne zneužívané v rodine, neoznámi to sociálnemu pracovníkovi a dieťa ostáva totálne bezbranné, vyplašené a opustené so svojím problémom. Sadzba za týranie zverenej osoby je podľa verejnej mienky občanov až smiešne nízka, iba 6 mesiacov až 3 roky.
SYNDRÓM TÝRANÉHO DIEŤAŤA
Syndróm týraného dieťaťa sa v zahraničnej literatúre používa od konca 60. rokov, v slovenskej terminológii len niekoľko rokov, pretože táto problematika bola u nás dlho tabuizovaná. Tento syndróm zahŕňa telesné týranie, telesné zanedbávanie, psychické týranie, psychické zanedbávanie, sexuálne týranie - zneužívanie dieťaťa. Počet takto ohrozených detí v Európe sa odhaduje na 1 až 5 percent z celkového počtu detí a mládeže.
FYZICKÉ TRESTY
Fyzicky trestať deti majú rodičia zakázané len v piatich európskych krajinách, vo Švédsku, Dánsku, Fínsku, Nórsku a Rakúsku. V USA pre rodičov takýto zákon neexistuje, avšak učitelia aj lekári majú zo zákona povinnosť oznámiť polícii, ak zistia, že dieťaťu bolo doma fyzicky ublížené. Rovnaká oznamovacia povinnosť, inšpiratívna aj pre nás, sa vzťahuje na podozrenie zo sexuálneho zneužívania detí. Fyzické tresty v USA sú na školách povolené len v niektorých štátoch, jednou z kurióznych metód trestu žiaka je aj zákaz chodenia na určitý čas do školy.
VOLANIE PO OMBUDSMANOVI
Každoročne od roku 1990 opakovane konštatujú psychológovia, pediatri, psychiatri, právnici, sociológovia aj pedagógovia ohrozenie duševného, telesného, mravného aj zdravotného vývinu našich detí. Zhodne poukazujú na stúpajúcu kriminalitu mladistvých, na týranie a zneužívanie detí, na nedokonalý zákon o rodine, legislatívu na ochranu práv detí vôbec a pod. Už niekoľko rokov márne volajú po zriadení úradu ombudsmana (ochrancu) pre deti.
Autor: uj