Zjazd tejto strany, ktorý sa bude konať začiatkom budúceho týždňa v Lipsku, bol ešte prednedávnom pripravovaný ako harmonické zhromaždenie, na ktorom CDU rok pred voľbami do Spolkového snemu preukáže zomknutosť a predloží úspechy ukazujúce do roku 2000. Stratégovia v Adenauerovom dome (centrále CDU) si zúfajú, pretože dôležití členovia sa prestali podriaďovať straníckej réžii.
Klaus Escher, predseda dorasteneckej organizácie CDU - Mladej únie - teraz gurážne potvrdil svoju požiadavku, aby sa Kohl po voľbách do Spolkového snemu 27. septembra budúceho roka vzdal predsedníckej funkcie. Úvahy o tom, či a kedy má CDU, na čele ktorej je Helmut Kohl takmer štvrť storočia, začať generačnú výmenu, sa dosiaľ objavovali len za nepriedušne zavretými dverami. Escher a hlavne predseda sárskej CDU Peter Müller teraz vedome preniesli kritiku Kohla na verejnosť.
Premýšľať o novom obsadení najvyššej funkcie v CDU - je podľa slov šéfa Mladej únie - právo jeho generácie. Ešte tvrdší argument nasadil Müller, ktorého médiá pričlenili k "mladým divochom" v CDU. Strana musí ukázať, že je schopná žiť vlastný život mimo vlády, povedal Müller, ktorý je v Sársku kresťanskodemokratickým protihráčom šéfa sociálnych demokratov (SPD) Oskara Lafontaina. Müller v súvislosti s nadchádzajúcim lipským zjazdom uviedol v denníku Zeit, že CDU by sa nemala znovu prezentovať ako pri minulom spolkovom zjazde pred rokom v Hannoveri, kedy "poslúchala vedenie a nebola schopná artikulovať vlastné stanoviská".
Kancelár sa zatiaľ drží v úzadí a zhromažďuje okolo seba svojich verných. Mnohé, čo sa v minulých týždňoch udialo, bolo Kohlovi proti mysli. Okrem toho, že stroskotala daňová reforma, pobavil šéf CSU a minister financií Theo Waigel verejnosť úvahami o svojej politickej budúcnosti, ktorá nutne nemusí skončiť na ministerstve financií. Z Bavorska medzitým prišli požiadavky na reorganizáciu vlády. Mnohí mladí politici z generácie tridsiatnikov alebo štyridsiatnikov sa zamýšľajú nad tým, čo sa stane, ak koalícia nezvíťazí v parlamentných voľbách, alebo ak slobodní demokrati (FDP) stroskotajú na päťpercentnej hranici nutnej pre vstup do Spolkového snemu. S veľkým napätím sa očakáva, či Escher, šéf sárskej CDU Müller, resp. saský premiér Kurt Biedenkopf, predloží delegátom v Lipsku na diskusiu svoje kritické stanoviská. V minulosti väčšinou po veľkých slovách nenasledovali nijaké činy a všetci len znovu a znovu "dvorili" kancelárovi a šéfovi CDU.
Autor: čtk/DPA