Na rozdiel od Poľska, Českej republiky a Maďarska, žijú na Slovensku, podobne ako v Rumunsku i Bulharsku, početné menšiny. Znamenajú pre pokomunistických politikov pokušenie, ktorému nevedeli odolať. V úsilí udržať sa pri moci zubami-nechtami vyskočili do sedla nacionalizmu.
The Washington Post
Politické tábory na Slovensku riešia svoje konflikty čoraz viac - namiesto v parlamente - na Ústavnom súde. Vládny tábor vytiahol "maďarskú kartu". Bratislavská vláda viac ráz rozhorčene popierala údajný návrh Vladimíra Mečiara na "výmenu" národnostných menšín. Pochopili ho však mnohí z jeho voličov pri pivárskych stoloch na slovenských dedinách a v mestečkách, ktorí tam trávia čas. Die Presse, Viedeň
Vladimír Mečiar zamýšľa zmeniť Slovenskú republiku na prezidentskú podľa latinskoamerického vzoru. Od jeho návratu k moci je slovenská politika polarizovaná. Vládne strany nespája omnoho viac ako len nechuť k pluralistickému vývinu. Politické javisko sa na Slovensku nestalo normálnym v západnom demokratickom zmysle. Je oveľa vzdialenejšie od občianskej spoločnosti, právneho štátu i zodpovedného vládnutia, decentralizácie moci, jej spriehľadnenia a spravodlivého delenia s opozíciou ako v čase rozchodu Česko-Slovenska. Nádejou ostáva, že oproti samovládcovskému postupu Vladimíra Mečiara, stojí opozícia na základe zásad demokracie.
Frankfurter Allgemeine Zeitung