V hongkonských učebniciach dejepisu pre stredné školy chýbajú od 1. septembra niektoré problematické kapitoly z novej čínskej histórie. Úrad pre vzdelávanie v Hongkongu už niekoľko rokov premýšľal ako odťažiť tašky študentov. Problém im pomohla vyriešiť tohtoročná noc z 30. júna na 1. júla, keď bola britská kolónia vrátená pod čínsku správu. Už v roku 1995 sa však oficiálny Peking ozval, že učebnice v Hongkongu by mali zodpovedať malej ústave, ktorá je dnes základným zákonom súčasnej špeciálnej administratívnej zóny. Niektorí vtedy odmietali hrať sa so slovíčkami a premenovať komunistickú Čínu na Čínsku ľudovú republiku a tchajwanskú vládu na tchajwanských predstaviteľov. Začiatkom tohto roka však čínsky minister zahraničných vecí Čchien Čhi-čchen vyslal zreteľné posolstvo: "Výučba histórie musí reflektovať zmeny v roku 1997."
Následkom toho sa v stredoškolských učebniciach stal z masakry študentov na námestí Nebeského pokoja v roku 1989 iba "incident". Kapitoly o demokratických hnutiach v rokoch 1979 a 1989 boli výrazne zredukované. Podobný osud postihol dejiny Tibetu a Tchaj-wanu. Úplne vypadol hladomor z prelomu 50. a 60. rokov, pri ktorom v dôsledku Mao-Ce-tungovej politiky zahynulo podľa rôznych odhadov od 30 do 40 miliónov Číňanov. Jedna z najväčších tragédií v histórii ľudstva je teraz eufemisticky vyobrazená ako obdobie "veľkej stagnácie" a "hospodárskych problémov".
"Musíme rešpektovať princíp jedného štátu," komentuje vedúci pre štúdium čínskej histórie Úradu pre vzdelávanie v Hongkongu Wong Ho-Chui.
Autor: JAN TOBIÁŠ, Hongkong, PRE SME - agentúra Epicenum