
Pred Vianocami ľudia získavali peniaze na darčeky a slávnostnú večeru aj v záložniach. „Len asi 15 percent všetkých vecí prepadne, ostatné si ľudia zase vyberú,“ hovorí Peter Havran z bratislavskej záložne. FOTO SME – MAREK VELČEK
BRATISLAVA – V snahe získať peniaze na vianočné nákupy ľudia využívajú aj služby záložní. „Vždy, keď sa blížia sviatky, prichádza viac ľudí, zakladajú šperky, elektroniku, aby mohli nakúpiť jedlo na sviatky,“ hovorí vedúca záložne Hela v Bratislave Helena Dvořáková. Podobnú skúsenosť majú aj v ďalšej bratislavskej záložni. „Pred Vianocami je tu vždy viac ľudí, potrebujú predsa nakúpiť niečo na stôl, pod stromček. Cez prázdniny zase prichádzajú, lebo potrebujú peniaze na zaplatenie dovoleniek, niektorí sa otvorene priznajú, že chcú nakŕmiť hracie automaty,“ hovorí Peter Havran. V tomto čase podľa jeho slov chodia do záložne hlavne dôchodcovia. Najčastejšie zakladajú šperky. V záložni Profit v Bratislave sa objavil aj podnikateľ, ktorý prišiel založiť auto.
Nie všetci návštevníci však potrebovali peniaze na nákupy. „Bola tu mladá slečna, ktorá založila mobilný telefón, aby mala peniaze na operáciu psa. Alebo pani, ktorá sa chystala do nemocnice. Založila šperky, aby mohla zaplatiť lekárom. Chcela, aby sa o ňu lepšie postarali. Dnes je v poriadku, šperky si už vybrala,“ hovorí Roman Havran.
Pred Štedrým dňom sa v záložniach aj viac nakupovalo. Populárnymi darčekmi boli zlaté a strieborné prstene, prívesky, videá, veže či televízory. „Najčastejšie sa kupovalo striebro,“ hovorí vedúci záložne v Galante.
„Niektoré veci sa u nás objavujú aj štyri roky. Zákazník niečo založí, potom dostane podporu, vec vyberie a o pár týždňov znova donesie,“ hovorí Arpád Szelepcsenyi z Profitu. „Okrem stálych klientov k nám prišli aj noví zákazníci. Dostali sa náhle do finančnej krízy, buď prišli o zamestnanie, alebo im načas nevyplatili výplaty. Prišli aj ľudia, ktorých napríklad okradli a oni nechceli zaťažiť problémom rodinu,“ vysvetľuje Štefan Klamík zo Záložne Š. K. Zlatníctvo. Pred Vianocami podľa neho ľudia šperky skôr vyberali. „Možno k nim mali zvláštny vzťah, niečo im pripomínali a chceli ich mať na sviatky doma,“ hovorí Klamík. (haj)