# Po USA ste navštívili Spolkovú republiku Nemecko, európsku mocnosť číslo jedna. S akými výsledkami sa vraciate?
"Predstavitelia nemeckej vlády, ale aj najvýznamnejších frakcií v nemeckom Bundestagu nás ubezpečili, že si želajú, aby Slovensko malo rovnakú možnosť ako ostatné krajiny, ktoré sa uchádzajú o plné členstvo v EÚ. Táto uznanlivá fráza môže nadobudnúť konkrétnejšie rozmery, ak budeme hovoriť o vzorci 10 + 1 - 1. Hovorili sme veľmi konkrétne, že "mínus jedna" by spôsobilo na Slovensku veľkú depresiu. Považovali by sme za veľmi zlé a skľučujúce nie pre vládu, ale pre občanov nášho štátu, ak by sme boli vyslovene izolovaní alebo vylučovaní. Nachádzali sme jednoznačnú podporu pri zmene tohto vzorca na vzorec 11 + 1."
# Stieranie rozdielov medzi krajinami, ktoré sa úprimne usilovali o vstup do EÚ a krajinou, ktorej vláda po celý čas prijímala nedemokratické rozhodnutia, však oberá opozíciu o časť argumentov voči takejto vláde.
"Nemyslím si to. Ide len o to, aby dvere ostali pootvorené, aby ľudia videli, že oni majú ešte všetky šance, tým viac, že najbližšie parlamentné voľby klopú na dvere. Je jasné, že rokovať o vstupe do EÚ v prvom kole môžu len krajiny, ktoré splnili všetky kodanské kritériá, to však neznamená, že členské krajiny nevedia rozlišovať medzi záujmami ľudu príslušného štátu a správaním sa konkrétnej vlády. "
# Často argumentujete aj ekonomickými potrebami každodenného života. Čo z tohto hľadiska priniesla vaša návšteva v SRN?
" Za jeden z hlavných výsledkov považujem dohovor s predstaviteľmi nadácie Konráda Adenauera i CDU, že na jar príde na Slovensko v rámci workshopu skupina nemeckých podnikateľov a finančníkov. V regiónoch s vysokou nezamestnanosťou, ale dobrými výrobnými kapacitami a potrebou priamych investícií, sformulujú svoje podmienky, za akých by sa mohli výraznejšie angažovať."