# Prečo vláda nerobí razantnejšie kroky, aby mal dlh klesajúci ráz?
"Jednou z príčin rastu štátneho dlhu sú úrokové sadzby, za ktoré si štát musí požičiavať. Tieto sadzby sú dôsledkom zlej hospodárskej politiky vlády, dôsledkom medzi expanzívnou rozpočtovou politikou, ktorá je do značnej miery najmä pod tlakom priemyselnej lobby, a reštriktívnou menovou politikou. Doteraz založené trendy z hľadiska kumulácie dlhu aj podmienok, za ktorých je dlh vykrývaný, spôsobujú, že v budúcnosti budú mať verejné financie obrovské problémy. Za všetky tieto problémy nesú zodpovednosť Mečiarove vlády.V budúcom roku bude musieť štát emitovať dlhopisy za 91,2 miliardy korún, aby vykryl dlhy splatné v roku 1998. To znamená vytláčanie súkromných investícií štátnymi. Vzhľadom na vysoké úrokové sadzby na domácom trhu je možné požičať si na zahraničných trhoch, ale tam zase platí riziko devalvácie. Devalvácia je vďaka politike vlády veľmi pravdepodobná. Nemali by sme zabúdať i na záväzky FNM za dlhopisy, narastajúci dlh sociálnych poistných fondov a dlh samospráv. Napokon je to záväzok ministerstva financií prostredníctvom Slovenskej inkasnej voči Československej obchodnej banke, ktorý dosahuje asi 13,7 miliardy korún."
# Môžeme povedať, že prijímanie novely o DPH a zvyšovanie spotrebných daní s cieľom posilniť príjmovú stránku rozpočtu je dôsledkom zlej hospodárskej politiky?
"Jednoznačne. Protekcionizmus a zvýhodňovanie niektorých skupín vedie k tomu, že klíma v ekonomike je čoraz horšia. Vládna koalícia si však nedovolí dôsledne vyžadovať plnenie daňových zákonov od tých, ktorí boli doteraz najviac zvýhodnení. Zdá sa, že sú ,namočení` spolu v mnohých kšeftoch a to spôsobuje klesanie dane z príjmov právnických osôb. Vláda je potom nútená pritlačiť na tých, ktorých sa nebojí a to sú živnostníci, malí a strední podnikatelia."
# Považujete znížený príjem daní od právnických osôb, ktorý sa zdôvodňuje zvýšenou mierou investícií, za zdravý jav?
"Vždy treba rozlíšiť, ako sa investuje a kto investuje. Platí, že ak štát investuje silovo, tak efektívnosť investícií je nižšia ako pri alternatíve súkromných investorov. Znížený príjem dane z príjmov právnických osôb sú najmä tie investície, ktoré sú odpúšťaním kúpnej ceny pri privatizácii. U mnohých podnikov napriek odpusteniu tejto ceny dochádza k tunelovaniu podnikov. Efektívnosť tohto typu investícií a štátnych investícií je pochybná."
# Na sociálnu starostlivosť sa vyčleňuje 5,7 mld a na sociálne zabezpečenie 18,4 mld. Zastávate názor, že tieto výdavky sú premrštené a je možné ich racionalizovať?
"Myslím si, že celý systém by sa dal organizovať oveľa racionálnejšie. Napríklad tak, že potrebujeme decentralizáciu a regionalizáciu aj v tejto oblasti, aby sme posilnili právomoci obcí a miest, lebo tieto orgány vedia oveľa lepšie posúdiť špecifické potreby a podmienky ľudí a zároveň sú kontrolované voličmi."
# Aký vývoj rozpočtu je možné predpovedať v budúcom roku i vzhľadom na to, že pôjde o rozpočet, ktorý zdedí prípadne iné politické zoskupenie?
"Najväčšie napätie bude spôsobovať dlhová služba. Dôležité bude, či sa budú vytvárať predpoklady na rast konkurencieschopnosti SR a či sa vytvoria podmienky na krytie naakumulovaných dlhov. Verejné financie sa doslova rozsýpajú Mečiarovi pod rukami a to je jeden z dôvodov, prečo chce predčasné voľby. Každý týždeň navyše obnažuje dôsledky doterajšej ekonomickej politiky Mečiarových vlád."