NEW YORK (SITA, REUTERS) - V pondelok uplynulého týždňa sa obnovil rast dolára voči jenu vďaka očakávaniam, že japonská ekonomika sa bude ešte dlho oslabovať. Voči marke vzrástol dolár marginálne, nepriamo podporený predajom nemeckej meny za japonské jeny. Príčinou rastu dolára voči jenu boli dohady analytikov, že v utorok zverejnený balík stimulujúcich ekonomických opatrení nebude dostatočný na oživenie japonského hospodárstva. Okrem toho rozhodnutie juhokórejskej centrálnej banky prestať podporovať oslabujúcu domácu menu (won) sústredilo pozornosť trhov na problémy hlavných obchodných partnerov Japonska.
Japonský premiér Rjútaro Hašimoto poprel špekulácie, že japonská vláda plánuje použiť na záchranu bánk verejné prostriedky. Okrem toho investori označili dlhoočakávaný balík opatrení na stimuláciu japonskej ekonomiky za nedostačujúci.
Dolár poklesol v utorok voči marke na úroveň 1,7292 DEM, avšak voči jenu sa posilnil na 126,13 JPY.
V stredu dolár vyskočil voči jenu na úroveň 127,40 JPY, teda do blízkosti päťročného rekordu. Príčinou bolo znepokojenie investorov z príliš malého počtu náznakov zmeny súčasného nepriaznivého stavu japonskej ekonomiky. "V súčasnosti veľa závisí od toho, aké zmeny ekonomickej politiky uskutočnia japonské úrady v najbližších dňoch," povedal Klaus Kusber, analytik menových trhov v Dresdner Kleinwort Benson. Takmer celá pozornosť obchodníkov sa sústreďuje na 10. december, keď japonská vládnuca Liberálnodemokratická strana zverejní tretí balík ekonomických opatrení. Voči marke dolár vzrástol takmer o jeden fenig. Najväčší rast zaznamenal po zverejnení ďalších z kľúčových nemeckých makroekonomických údajov. Rast ponuky peňažného agregátu M3 spomalil v októbri v Nemecku na 5,1 % zo septembrových 5,2 %. Tento vývoj je v zhode s očakávaniami analytikov. Nemecký index klímy v podnikateľskej sfére, vykalkulovaný ekonomickým výskumným ústavom Ifo, poklesol v októbri na 99,7 zo septembrových 100,0.
Vo štvrtok sa skončil trojdňový rast dolára voči jenu. Príčinou bola skutočnosť, že japonskí predstavitelia sú čoraz väčšmi znepokojení nedávnym pádom japonskej meny. Voči nemeckej marke sa dolár posilnil, nakoľko Bundesbanka ponechala kľúčovú sadzbu na peňažnom trhu - repo sadzbu - na nezmenených 3,3 %. Ďalším dôvodom bola silná aktivita veľkých hedgingových fondov, ktoré predávali marky za jeny. Správy, že obchodný deficit USA s Japonskom sa v septembri zväčšil o 13,4 % na 5,13 mld USD, boli zatienené novými správami o ekonomickej kríze v Ázii, takže na dolár mali iba nepatrný vplyv. K oživeniu jenu došlo predovšetkým po vyhlásení jedného z predstaviteľov japonského ministerstva financií, že nadmerný pokles jenu je pre krajinu neprípustný. Podobné vyhlásenia odzneli v uplynulých dňoch viackrát, takže podľa analytikov "to bude mať dolár veľmi ťažké, ak bude chcieť pokračovať v doterajšom prudkom raste voči jenu".
V piatok sa obnovil rast dolára vďaka správam o prípravách významnej brokerskej spoločnosti Yamaichi Securities (známej v súčasnosti svojím kritickým finančným stavom) na likvidáciu. Voči nemeckej marke však dolár poklesol, čoho príčinou boli silné nákupy marky za japonské jeny. Jediným pozitívnym javom je, že krach japonskej brokerskej spoločnosti môže prinútiť japonskú vládu urobiť rozhodné opatrenia na záchranu domáceho finančného sektora. Dolár vzrástol voči jenu na 126,47 JPY a voči marke poklesol na 1,7380 DEM. Nemecká marka bola podporená vyhlásením prezidenta Bundesbanky Tietmeyera, že centrálna banka s veľkou pravdepodobnosťou pohne s úrokovými sadzbami ešte do konca roka.