Slová piesne The King Is Gone (Kráľ odišiel), jednej z posledných skladieb, ktorú austrálsky rockový spevák Michael Hutchence (37) nahral vlani ako svoj sólový príspevok na kompilačný album niekdajšej formácie Talking Heads, už iba pod názvom The Heads, sa v noci na sobotu definitívne naplnili. Kráľ austrálskeho rocku, osobitou farbou a napätím hlasu pripomínajúci škálu hviezd od Jima Morrisona z The Doors, cez Bona Voxa z U2, až po Micka Jaggera z Rolling Stones; charizmatický sexuálny symbol skupiny INXS, s ktorou v piesni Suicide Blonde o samovražde iba spieval, si sám zvolil odchod dobrovoľný. Podľa políciou oficiálne potvrdených správ obesením na opasku v izbe luxusného hotela Ritz-Carlton na predmestí Sydney. Na chodníku pred ním sa od smutného víkendu vŕšia kytice, sviečky a kartičky s odkazmi. Ľútosť vyjadrili poprední austrálski predstavitelia, vrátane premiéra Johna Howarda a jeho námestníka Tima Fischera. "Všetci sme vo veľkom šoku zo straty nášho priateľa," uviedli zostávajúci piati členovia skupiny, ktorí mali pred sebou posledné hodiny príprav na už zrušené koncertné turné. Spevákovu životnú partnerku, anglickú televíznu moderátorku Paulu Yatesovú, zastihla správa dva mesiace pred plánovaným sobášom, ktorý mal byť v januári na tahitskom ostrove Bora Bora. Jeho bývalá priateľka, speváčka Kylie Minogueová (ďalšou bola svojho času i dánska modelka Helena Christensenová), sa v šoku zmohla iba na slová: "Nemôžem tomu uveriť." Od soboty rána si hlavu nad dosiaľ prijateľne nevysvetleným činom lámu hlavy tisícky fanúšikov i svetové masmédiá, ktoré sa hneď poponáhľali so špekuláciami o možnom predávkovaní drogami. Objavili sa dokonca aj správy o požití drog pred bizarným sexuálnym aktom. Stelesnený symbol hesla "sex, drogy, rock and roll" sa sám charakterizoval ako "sviatočný narkoman". Dôsledne sa venoval joge a zaujímal sa o bojové umenie kickboxu. Predbežné výsledky prvých toxikologických testov prítomnosť drog nepreukázali a polícia údajne v izbe našla iba lieky predpísané lekárom. Pri doterajšom vyšetrovaní okolností samovraždy zistila, že niekoľko hodín pred smrťou si Hutchence telefonicky dohováral schôdzku. Podľa polície mal hovorov niekoľko, medzi inými aj s herečkou Kym Wilsonovou. Počas večera sa podľa očitých svedkov stretol v hotelovom bare s dvoma neznámymi ženami. Hutchence priletel do Sydney začiatkom minulého týždňa z Londýna, aby dokončil prípravu turné Lose Your Head (Strácaj hlavu) k 20. výročiu vzniku skupiny. O niekoľko dní "stratil hlavu" v skutočnosti...
Michael Hutchence strávil značnú časť detstva v Hongkongu a ako spevák bol samouk. K hudbe a umeniu mal od malička blízko - jeho nevlastná staršia sestra bola v 60. rokoch tanečníčkou a rodičia boli odjakživa veľkí hudobní nadšenci. Nikdy ho nenútili do hry na hudobné nástroje, sám skúšal hrať na fúkaciu harmoniku a až počas prác v nahrávacích štúdiách pochytil výraznejšie základy hry na klavír a gitaru. Množstvo nástrojov a techniky si nakúpil v poslednom čase pre chystaný projekt s Timom Simenonom zo skupiny Bomb the Bass. Sám ho označoval za zvukový experiment, spejúci ku kombinácii hardcore a dance music. Na začiatky INXS spomínal v jednom z posledných rozhovorov s neskrývaným dojatím. "Všetok čas sme trávili spolu ako kapela, cestovali od krčmy ku klubu, hľadali si vlastnú hudobnú tvár a originalitu." Tvorbu skupiny, ktorá za celosvetový prienik zaplatila začiatočnícku daň piatich rokov hrania po krčmách a baroch, však doceňovala vždy iba časť hudobnej kritiky. "Keby sme mali takú reklamu ako napríklad U2, ktorá by vyrevúvala do sveta, že prichádzame s úplnou novinkou, niečím celkom supermoderným, tak na tom budeme rovnako ako ostatní. Nám však ide o niečo iné - aby sme boli všetci v skupine s výsledkom spokojní. Čo nie je ľahké, pretože každý z nás je iný... Sme kapela zo 70. rokov a nechceme nudiť ľudí ani sami seba, ale je naozaj ťažké pohybovať sa už taký čas na hudobnej scéne a stále byť nový a originálny." Porovnávanie s Jimom Morrisonom spočiatku Hutchenca rozčuľovalo, pretože chcel byť skutočnou osobnosťou s výrazným hlasom a imidžom, ale postupne si naň zvykol. "Vždy ma prirovnávali k Morrisonovi z čias, keď bol ešte mladý a krásny, čo nie je také zlé, ako keby ma porovnávali s jeho vzhľadom tesne pred smrťou. I keď nie je vylúčené, že aj ja sa raz dočkám takého porovnania... Chápem síce, že najlepšia rock and rollová hviezda je mŕtva rock and rollová hviezda, ale táto predstava ma nejako neberie. Chcem ešte nejaký čas spievať a robiť hudbu."
Skupina, ktorá vznikla v roku 1977 v Perthe pod názvom The Farriss Brothers (bratia Tim, Andrew a Jon Farrissovci hrajú na gitaru, klávesy a bicie), prijala meno INXS o dva roky neskôr. Debutový album v roku 1980 pomenovala takisto podľa svojho nového názvu a prvou platňou vydanou v USA bola Shabooh Shoobah z roku 1983. Hity New Sensation, Need You Tonight a Never Tears Us Apart (s videoklipom nakrúcaným v Prahe, kde tento rok v júni vystúpili na festivale Sun `97) priniesla v roku 1987 kolekcia Kick. V roku 1990 vyšiel úspešný album X so skladbami Suicide Blonde či By My Side, potom živý záznam Live Baby Live (1991), projekty Welcome to Wherever You Are (1992) a Full Moon, Dirty Hearts (1993). Najnovší, v poradí desiaty štúdiový album Elegantly Wasted sa objavil na trhu 9. apríla 1997 a patril k najvydarenejším kolekciám skupiny. Na turné Lose Your Head chceli INXS vyraziť po trojročnej koncertnej prestávke.