e rozhovorov iba so skupinou najlepšie pripravených kandidátov. Vlády "pätnástky" na to zatiaľ nemajú jednotný názor, iba Švédsko otvorene požaduje, aby sa začalo rokovať so všetkými okrem Slovenska.
Zrejme práve pre "politický problém" v podobe SR pribudol za prvý odstavec návrhu uznesenia text požadujúci, aby kandidáti ratifikovali a presadzovali medzinárodné normy ochrany ľudských práv, zákonnú zodpovednosť policajných a tajných služieb, dodržiavanie práv menšín, slobodu prejavu a práv oznamovacích prostriedkov, zákaz trestu smrti, zaistenie možnosti odmietnuť vojenskú službu a podporu neziskovému sektoru ako významnému partnerovi pri zaisťovaní dodržiavania ľudských práv. Prvý raz sa EP vyslovil k idei Európskej konferencie, ktorú označil za kľúčový nástroj politickej spolupráce s kandidátmi. Majú sa jej zúčastniť všetky krajiny "usilujúce o členstvo a spojené s EÚ asociačnými dohodami". Znamená to, že poslanci na návrh nemeckého kresťanského demokrata Hansa-Gerta Potteringa upustili od myšlienky vylúčiť z tejto konferencie Slovensko a jasne sa vyslovili pre účasť Turecka. Chcú, aby sa konferencia schádzala raz ročne na najvyššej úrovni za účasti predsedov Európskej komisie a Európskeho parlamentu.
Nový odstavec v časti týkajúcej sa Slovenska kladie dôraz na snahu SR vstúpiť do únie. "Dobré ekonomické výsledky dosiahnuté v obtiažnych podmienkach by Slovensko kvalifikovali pre vstup do EÚ spolu s pokročilejšími krajinami, keby jeho politický život nebol poznamenaný praktikami, ktoré nie sú v súlade s uznávanými demokratickými štandardami v členských krajnách EÚ," uvádza sa v upravenom znení presadenom holandským poslancom a spravodajcom pre SR Janom Marinusom Wiersmom. V ďalšom odstavci je požiadavka, aby EÚ so Slovenskom dohodla vstupné partnerstvo, ktoré umožní posilnenie demokracie. Pripomína sa v ňom, že slovenské úrady "začínajú posielať Európskej únii signály, že sú odhodlané demokratizovať politický život" - EP preto očakáva, že Bratislava splní odporúčania zmiešaného parlamentného výboru EÚ-Slovensko, ktorý sa zíde v Bruseli opäť budúci týždeň. Zmienky o prípade Gaulieder boli z textu vypustené.