Malé víťazstvo nad blbosťou - týmito slovami komentoval prezident Václav Havel zo svojho nemocničného lôžka znovuotvorenie pražskej kaviarne Slavia, ktorá po takmer šiestich rokoch odvčera opäť slúži verejnosti. Stalo sa tak po dlhých ťahaniciach medzi Akadémiou múzických umení ako majiteľom paláca a pochybnou bostonskou firmou Korín, s ktorou sa napokon podarilo zrušiť nájomnú zmluvu. Slávia, ako najznámejšia a najpopulárnejšia z troch pražských kaviarní európskej povesti, bola nákladne zrekonštruovaná v štýle 30-tych rokov, aby znova pripomenula atmosféru medzivojnového obdobia, keď do tejto "malej koketérie s Parížom" chodili na absint Jaroslav Seifert, Vítězslav Nezval, Jan Werich či Jiří Voskovec.
Po vojne sa stala križovatkou duchovného, spoločensko-kultúrneho života a skutočným strediskom českej inteligencie. Medzi stálych hostí patril aj dnešný prezident, ktorý sa síce v prípade Slavie osobne angažoval a bol dokonca spoluautorom slávnostného scenára, ale znovuotvorenia sa nemohol kvôli chorobe zúčastniť. Havel prítomným s povzdychom odkázal, že sa teší na chvíľu, keď si raz opäť sadne ku svojmu stolu pri okne a "bude pozorovať okoloidúcich". Na čas strávený v kaviarni si zaspomínali osobnosti z takmer 500 pozvaných hostí. Boli medzi nimi básnik Jiří Kolář, rabín Karol Sidón, spisovateľ Pavel Kohout, herečka Vlasta Chramostová alebo režisérka Věra Chytilová. Kancelár Ivan Medek pripomenul Pavlovi Tigridovi " štamgastovi s polstoročnou pauzou", jeho slová v exile o tom, že vývoj v krajine bude normálny až v tedy, keď budú opäť spolu sedieť v Slavii a nadávať na pomery. Legendárna kaviareň sa pre ostatných hostí otvorila ráno o 8.00 a bude otvorená každý deň do polnoci ako boli stáli hostia zvyknutí.
Na menej frekventovanom mieste bez ohňostroja a bez akejkoľvek pompy sa v tento večer naplnila ešte jedna kaviareň, presnejšie literárna kaviareň Fedora Gála v tichej postrannej uličke v pražských kráľovských vinohradoch. Jej majiteľ spolu s hosťami tu pobesedovali o tom , ako prebiehal 17. november 1989 na Slovensku a ako vidia súčasný vývoj. Medzi hosťami do posledného miestečka naplnenej kaviarne bolo možné vidieť mnohých literátov, umelcov a novinárov. Medzi nimi brata prezidenta Ivana Havla, básnika Ľubomíra Feldeka, výtvarníka Rudolfa Sýkoru, sociológa Ivana Gabala, publicistov Ivana Hofmana, Jana Urbana a ďalších.
Autor: JURAJ RÁCZ, Praha (Autor je stálym spolupracovníkom SME)