e minister obrany USA William Cohen. Načasovanie najbližšieho letu závisí podľa jeho slov od OSN. Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Samuel Berger povedal, že nový let sa uskutoční v "najbližších dňoch". Spojené štáty však požiadali v nedeľu Rusko a Francúzsko, aby prispeli k nájdeniu diplomatického riešenia krízy medzi Irakom a OSN v otázke členstva amerických inšpektorov vo Zvláštnej komisii OSN pre dohľad nad dodržiavaním prímeria v Iraku (UNSCOM) a ich inšpekčných tímoch. Ako včera informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na amerických vysokých činiteľov, ktorí sprevádzajú ministerku zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovú na jej ceste po arabských štátoch Perzského zálivu, Washington očakáva od Moskvy veľmi rýchle kroky, zatiaľ čo odpoveď Paríža je "menej istá". Irak musí podľa Francúzska ešte veľa urobiť pre to, aby splnil rezolúcie OSN v otázke chemického a bakteriologického odzbrojenia. V oblasti jadrových a balistických zbraní sa Irak podriadil a situácia je podľa všetkého "celkom v poriadku". Naopak, v oblasti chemických zbraní "zostáva ešte dosť urobiť" a v oblasti bakteriologických zbraní " sme skutočne ďaleko od splnenia," uviedla hovorkyňa francúzskeho ministerstva Anna Gazeau-Secretová.
K nedeľňajšiemu návrhu irackého vicepremiéra Tárika Azíza na rovnomerné zloženie Zvláštnej komisie OSN pre dohľad nad dodržiavaním prímeria v Iraku (UNSCOM) hovorkyňa uviedla, že o svojom zložení má rozhodovať samotná UNSCOM "za politickej kontroly Bezpečnostnej rady OSN".
Iraku neprislúcha "diktovať" zloženie Zvláštnej komisie OSN pre dohľad nad dodržiavaním prímeria v Iraku (UNSCOM). Uviedol to včera zdroj blízky Bielemu domu v reakcii na nedeľňajší návrh irackého vicepremiéra Tárika Azíza.
Rusko vedie s irackou vládou rokovania s cieľom pokúsiť sa nájsť mierové diplomatické riešenie súčasnej krízy s ohľadom na inšpektorov Komisie OSN pre kontrolu odzbrojenia Iraku (UNSCOM), vyhlásil včera v Moskve ruský minister zahraničných vecí Jevgenij Primakov. Rusko je aktívne v rôznych oblastiach, vrátane kontaktov s Bagdadom, uviedol Primakov a dodal, že jeho krajina urobí všetko pre nájdenie východiska zo súčasnej krízy mierovým urovnaním. Podľa šéfa ruskej diplomacie by riešenie malo vziať do úvahy potrebu obnovenia práce UNSCOM a súčasné zlepšenie aktivít tejto špeciálnej komisie, aby bolo všetkým jasné, že východisko jestvuje.
Iracký prezident Saddám Husajn sa "opakovane" pokúšal otráviť bývalého šéfa UNSCOM Rolfa Ekeusa počas šiestich rokov jeho pobytu v Iraku. Napísal to včera švédsky denník Expressen. Sám Ekeus sa k informáciám nechcel podrobnejšie vyjadriť. "Spýtajte sa na to Saddáma. Vyhrážky, ktoré som vtedy dostával, boli najrôznejšieho druhu. Nechcem o tom nič viac povedať", povedal |Ekeus.