ch vecí Lászlóvi Kovácsovi. Americký zdroj v aliancii uviedol, že výsledok je vynikajúcim signálom pre Kongres USA, "silné posolstvo, ktoré by malo uľahčiť ratifikáciu". Z amerického hľadiska bola účasť dosť vysoká, výsledok tak "nepripúšťa žiadne pochybnosti". Predstaviteľ NATO pre Reuters poznamenal, že zvlášť jasné "áno" zaznelo z južného Maďarska, kde majú USA vojenské základne na podporu jednotiek SFOR v Bosne, vedené NATO. Podľa predsedu maďarskej vlády Gyulu Horna prinieslo referendum "imponujúce" výsledky, ktoré prekonali aj tie "najsmelšie očakávania". Podľa Horna ide o spoločný úspech vlády, politických strán, spoločenských organizácií, cirkví aj odborov. Maďarské referendum "je poučné aj pre susedné štáty, pretože ukázalo, že v Maďarsku má vstup do aliancie masovú podporu, kým extrémistická politika podporu v krajine nemá", uviedol premiér. Vicepremiér a predseda koaličného Zväzu slobodných demokratov Gábor Kuncze označil výsledky referenda za "príjemné prekvapenie".
"Je to historický deň, keď maďarský ľud definitívne ukončil éru komunizmu v Maďarsku, otvoril dvere do sveta, kde môže byť Maďarsko vo väčšom bezpečí," vyhlásil opozičný politik, predseda Nezávislej maloroľníckej strany József Torgyán. Za kvalitatívny pokrok z hľadiska maďarského národa označil záruky pre zahraničných investorov. Minister obrany György Keleti vyhlásil, že pre armádu sú výsledky referenda zaväzujúce.
Podľa známeho odporcu vstupu do NATO Istvána Csurku, predsedu mimoparlamentnej Strany maďarského života a práva, sa treba zamyslieť aj nad tým, že napriek obrovskej propagande a všeobecnej mobilizácii sa viac ako polovica oprávnených občanov MR nedostavila k urnám. Takéto percento účasti dáva zoskupeniam, ktoré sa netajili odmietavým postojom k pričleneniu k NATO, reálnu nádej na zisk mandátov v budúcoročných parlamentných voľbách, povedal Csurka.
Nemecko včera privítalo rozhodnutie Maďarska, pričom vyhlásilo, že hlasovanie ukázalo dôveru, akú získala aliancia za svojimi tradičnými hranicami. Aj Rumusko vyzdvihlo výsledok maďarského referenda a zároveň vyjadrilo vlastné nádeje na vstup do aliancie v nasledujúcej "vlne" rozširovania. "Vítame nečakane dobré výsledky referenda v Maďarsku," povedal hovorca ministerstva zahraničia.