níkov extrémistického Národného frontu pochodovalo na promenáde pozdĺž pobrežia Lamanšského kanála, aby upozornilo na problém s Rómami, o ktorom sa v tomto 30 tisícovom prístavnom meste hovorí. "Prišli sme na pozvanie obyvateľov Doveru. Požiadali nás, aby sme upozornili na to, čo nás trápi. Sú to falošní uchádzači o azyl, ktorí sa tu už dlhší čas zdržujú. Je to predovšetkým vina vlády, že ich sem pustila," povedal predseda Národného frontu John McAuley, ktorý stál na čele sprievodu niekoľko desiatok dobre urastených mladých ľudí. "Nie je tu miesto," "Cigáni domov," hlásali ich transparenty, ktoré boli pôvodne zakázané. Po niekoľkých desiatkach metrov sa nacionalisti za svoju xenofóbiu dočkali potlesku hŕstky žien. "Prišli sme vás podporiť v mene všetkých obyvateľov Doveru, ktorí už majú utečencov plné zuby. Nie je to fér, že žijú z našich peňazí. To predsa nie sú ľudia, ktorí trpeli. Len sa na nich pozrite, majú samé kožené oblečenie. To si my nemôžeme dovoliť," povedala od pľúc miestna dôchodkyňa.
Namiesto ďalšieho potlesku sa však vzápätí v pochmúrnom daždivom počasí zniesla na členov Národného frontu sprcha nadávok. "Nacistická špina, practe sa odtiaľto. Vypadnite, nechceme vás tu," pokrikovali z cesty nad promenádou príslušníci Ligy proti nacizmu. Niektorí z nich mali na čele napísanú túžbu vyprovokovať konflikt. "Do nich, do nich," velil jeden z nich bojovne.
Hroziace krvipreliatie odvrátila stena policajtov a príslušníkov elitných jednotiek s ochrannými štítmi. Policajné vlčiaky štekali na všetky strany, čo vzájomné dráždenie rozvášnených mladíkov ešte umocňovalo. Asi po hodine prišiel autobus a extrémisti z Národného frontu sa za víťazného pokriku ich odporcov vydali späť na cestu. Dover vraj podobný výbuch neznášanlivosti už dlho nezažil. Nebyť profesionálneho zákroku polície, mohlo to byť všetko oveľa horšie.
"Prišli sme demonštrovať za tolerantnú, civilizovanú spoločnosť. Polícia pritom stála na strane fašistov," zhodnotila zásah bezpečnostných jednotiek 40-ročná žena z Ligy proti nacizmu, ktorá sa predstavila ako Jeane.
V tom istom čase sa o niekoľko sto metrov v parku v centre mesta konala demonštrácia proti rasizmu. Z pôvodne zamýšľaného počtu niekoľkých stoviek ľudí sa tu však nakoniec zišlo asi 100 osôb. Rómovia, pre ktorých vlastne boli včerajšie protestné akcie zorganizované, zostali mimo diania. Mnohým z nich nahnalo hrôzu pomyslenie, žeby ich aj tu mohlo stretnúť to, pred čím z domova utiekli. V ulici Folsketone Road, kde sa väčšinou zdržiavajú, po nich nebolo ani stopy. "Ráno si poslali dievčatko, potom som už nikoho nevidela. Asi sa schovali," vraví predavačka, ku ktorej inak chodia nakupovať. Bývalý domov dôchodcov, kde sú rómske rodiny ubytované, inokedy veľmi živý, pripomínal opustenú budovu. Jediní Rómovia, ktorých bolo v sobotu v Doveri vidieť, táborili hore v kopcoch nad mestom so svojím karavanom. "Nie, to nie sú Česi, to sú naši Cigáni," vysvetľoval jeden starousadlík.
Zástupcovia rád jednotlivých britských grófstiev vyzvali v piatok vládu Tonyho Blaira, aby urýchlila proces rozhodovania o pridelení politického azylu, keďže pobyt viac ako 1000 Rómov zo Slovenska a ČR na juhu Anglicka rýchlo vyčerpáva už aj tak nedostatočné zdroje. Informuje o tom sobotné vydanie britského denníka Financial Times. Zástupca rady grófstva Kent Sandy Bruce-Lockhart obvinil vládu, že nevyužíva plnú silu zákona, ktorý umožňuje vrátiť žiadateľov o azyl späť do vlasti, hoci aj tak väčšina žiadostí bude zamietnutá. Rómski utečenci, ktorí zaplavili juhoanglický prístav Dover v októbri, žiadajú vo Veľkej Británii azyl, pretože sa vo svojej vlasti cítia byť prenasledovaní. Zaplnili miestne hotely a ubytovne a požadujú tisíce libier sociálnych dávok, uzatvára Financial Times.
Hovorca Antinacistickej ligy Brian Richardson vyjadril spokojnosť s tým, že sa odporcom rasizmu podarilo zmariť demonštráciu Národného frontu. "Nacisti sú ľudia, ktorí podporujú rasovú nenávisť a násilie. Odplazili sa odtiaľto pod policajnou ochranou. Ale nás hnevá, že sa takýto pochod vôbec mohol konať," dodal Richardson.