Napriek záporným okolnostiam je SR naďalej príťažlivá na zakladanie nových výrob a podnikov. Výrazný je však nedostatok kapitálu. Jednou z hlavných príčin je "vnútorná" privatizácia, vyhradená pre vlastných ľudí vlády. Slovenský manažment privatizoval za podstatne nižšie ceny vtedy, keď západní podnikatelia ponúkali až šesťnásobok. Nešťastný spôsob pochybného politického vplývania na privatizáciu vyvolal v zahraničí odpor k nečistým metódam. Zúžený a obmedzený spôsob privatizácie zaviňuje zaostávanie a spomaľuje inováciu. To sa prejavuje na hospodárskom vývine. Podnikatelia sú bezradní z nedostatku kapitálu a vysokých úrokov. Prílev zahraničného kapitálu do takéhoto prostredia je minimálny. Na Slovensko ho prichádza každoročne menej, len zlomok toho, čo do Maďarska alebo Poľska.
Handelsblatt, Düsseldorf
Zahraniční investori sú opatrní. Štyri pätiny slovenského hospodárstva sú síce privatizované, ale často úzkym kruhom s vhodnými stykmi a prístupom k informáciám. Podnikateľská vrstva, ktorú si zaviazal privatizáciou predseda vlády Vladimír Mečiar, však už začína šomrať. S miznúcou vidinou vstupu do Európskej únie sa strácajú aj vyhliadky na ďalšie zisky.
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Podľa hospodárskych expertov stojí rast na Slovensku na krehkých základoch. Vzrastajúca spotreba obyvateľstva i spoločenská, podporovaná štátom výstavbou infraštruktúry, je neuspokojiteľná z domácich zdrojov a finančných úspor. Ak by vláda zo zlostného nacionalizmu vtiahla krajinu do izolácie, jej hospodárstvu by to bolo na škodu. Mnohí preto počítajú s možnosťou, že zmenu vnútropolitických pomerov si časom vynútia podnikatelia. Dokonca tiež tí, ktorí vďačia za svoje bohatstvo vláde V. Mečiara. Neue Zürcher Zeitung
Autor: sch