žiť členom výboru svoju verziu priebehu skúmanej aféry. Opoziční poslanci sa snažia osvetliť pohnútky aktivít vládnych predstaviteľov a štátnych inštitúcií. Koaliční členovia komisií sa zase usilujú uspokojiť rozhnevaných opozičných kolegov a zmierniť rozbúrenú hladinu verejnej mienky. V Nemecku jestvujú vyšetrovacie výbory ako v jednotlivých krajinských parlamentoch, tak aj v spolkovom Bundestagu. Môžu ich zvolať opozičné strany aj proti vôli vládnych politikov. Tak sa stalo pred časom, keď v Spolkovom sneme vznikla vyšetrovacia komisia majúca za cieľ odhaliť pozadie pašovania plutónia z Ruska do Nemecka.
10. augusta 1994 pristálo totiž na mníchovskom letisku lietadlo z Moskvy. Na jeho palube sa nachádzalo 363 gramov plutónia, ktoré sa dali použiť na stavbu atómovej bomby. Zvláštnou zhodou okolností vedeli o nebezpečnom náklade príslušné nemecké spravodajské služby a ihneď ho zhabali. Postupom času vysvitlo, že nešlo o náhodu. Opoziční politici a investigatívni žurnalisti sa ihneď pustili do odhaľovania pozadia tejto aféry a objavili mnohé zaujímavé okolnosti. Napríklad sa nedá vylúčiť, že nemecké spravodajské služby sa aktívne zapojili do obchodovania s ruským plutóniom a že prejavili záujem kúpiť ho, aby ho v Mníchove stiahli z obehu. Rúškom tajomstva je zahalený postoj spolkového štátneho ministra Bernda Schmidbauera, koordinujúceho na Kohlovom úrade vlády aktivity spravodajských služieb. Okrem toho nie je jasné, čo a za akých okolností vedel o plutóniovej afére samotný kancelár.
A tak na objasnenie niektorých veľkých otáznikov sa pred členov vyšetrovacieho výboru vo štvrtok musel dostaviť Helmut Kohl. Priebeh Kohlovho vystúpenia pred vyšetrovacím výborom teda nepriniesol nijaké nové poznatky ohľadom pašovania plutónia z Moskvy do Mníchova. Po obrovskej plutóniovej afére vznikol na základe podnetu opozičných strán v Bundestagu vyšetrovací výbor na odhalenie jej pozadia. V komisii sú opoziční a koaliční zástupcovia proporčne, podľa počtu poslaneckých kresiel. Na jednotlivé schôdze si predvolávajú politické a spravodajské špičky v Nemecku. Títo vrcholní politici prídu naozaj pred výbor a vypovedajú o svojich poznatkoch.
Skúsme si predstaviť: V Bratislave zasadá politicky vyvážená komisia, zvolaná opozičnými stranami a majúca za úlohu odhaliť pozadie únosu syna slovenského prezidenta do Rakúska. Pred výborom výpovede o svojich vedomostiach pozadia tejto aféry vypovedajú ministerský predseda Vladimír Mečiar, ako aj iní špičkoví slovenskí politici - plus (za istých podmienok) aj niektorí zainteresovaní zamestnanci Slovenskej informačnej služby. Nepredstaviteľné? Možno sa potom čudovať, že Slovensko nespĺňa politické podmienky pre vstup do transatlantických demokratických štruktúr?
Autor: JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov (Autor je stálym spolupracovníkom