BRUSEL (TASR) - Spravodajca Európskeho parlamentu (EP) Jan Marinus Wiersma odporúča, aby SR bola zahrnutá do negociačného procesu o rozšírení EÚ za predpokladu, že konkrétne rozhovory sa nezačnú dovtedy, kým sa praktiky v tejto krajine nedajú viac do súladu s tým, čo EÚ považuje za normálne fungujúci politický systém. Uvádza sa to v poslednej verzii správy, vypracovanej Wiersmom, o ktorej bude v pondelok hlasovať zahraničný výbor EP.
Znamená to, že by SR mala ihneď profitovať z posilnenej predvstupovej stratégie. EÚ by mala so SR uzavrieť partnerstvo pre vstup s dôrazom na dosiahnutie politického pokroku. Z programu PHARE by mali byť uvoľnené prostriedky napr. na podporu občianskej spoločnosti. Potom by sa SR mala zapojiť do Európskej konferencie.
Čo sa týka konkrétnych rozhovorov o vstupe, spravodajca je toho názoru, že by sa nemali začať, pokiaľ zo strany slovenskej vlády, parlamentu a politických strán neprídu pozitívne signály, a to najmä v plnení troch odporúčaní spoločného parlamentného výboru EÚ/SR a vo vyriešení kauzy exposlanca NR SR Františka Gauliedera v súlade s európskymi demokratickými normami.
Spravodajca EP označuje za pozitívne signály vyhlásenie NR SR o integrácii SR do EÚ, ako aj spoločné vyhlásenie prezidenta a premiéra, ktoré obsahujú záväzok splniť očakávania EÚ. "Nový posudok Európskej komisie (EK), ktorý bude vypracovaný do decembra 1998, umožní posúdiť vývoj situácie v SR a, dúfajme, aj odporučiť, aby sa rozhovory o vstupe mohli začať aspoň v roku 1999," uvádza sa v správe. EP si však vyhradzuje právo odporučiť začatie rozhovorov skôr, ak SR medzičasom splní politické kritériá.
EP zdôrazňuje, že vnútorná politická situácia má negatívne dôsledky na ekonomický rozvoj, čo sa prejavuje veľmi nízkou prítomnosťou zahraničného kapitálu. Niektoré ekonomické ťažkosti sú výsledkom nedostatkov v politickom systéme, a ak sa nič nezmení, v budúcnosti sa stanú vážnejšími. Potvrdzuje, že v oblasti demokracie nemôže byť nijaké prechodné obdobie.