ej mienky. Vzhľadom na celkovú situáciu, v ktorej sa táto krajina nachádza, asi nebude znieť príliš prekvapivo informácia, že na Slovensku ani táto sféra nefunguje tak, ako by mala.
Záujem o zisťovanie verejnej mienky nie je na Slovensku príliš veľký. Iba dve súkromné agentúry viac menej pravidelne realizujú a publikujú výskumy verejnej mienky obsahujúce aj preferencie politických strán a dôveru k politikom. Až do volieb v roku 1994 to isté robil aj Ústav pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade SR, po nástupe novej vlády s tým však skončil a tieto dve otázky odvtedy zo svojich výskumov vynecháva. Nepriznaným, ale zrejmým dôvodom je vzťah súčasnej moci k verejnej mienke. Moc, ktorá verejnú mienku ignoruje, nepotrebuje, aby jej niekto prostredníctvom názorov verejnosti nastavoval zrkadlo. Preto sa ÚVVM zaoberá síce dôležitými, ale politicky menej "žeravými" témami. A súkromné agentúry - vzhľadom na obmedzené zdroje - nedokážu dieru po svojej štátnej kolegyni úplne zaplátať.
Hlavným problémom slovenskej verejnej mienky však nie je to, že ÚVVM prestal skúmať preferencie. Štandardným zdrojom financovania výskumov verejnej mienky totiž v normálnych pomeroch nie je štát, ale médiá. Avšak to, čo je pre západné krajiny bežnou realitou, je na Slovensku (azda) iba vzdialenou budúcnosťou. Slovenské médiá skrátka nemajú dostatok voľných prostriedkov na financovanie (z ich hľadiska) pomerne nákladných výskumov verejnej mienky. A tak ich výskumné agentúry robia za vlastné alebo z príležitostných grantov nadácií, ktoré majú záujem, aby verejná mienka na Slovensku predsa len celkom nezakrnela. Výsledný stav však v žiadnom prípade nie je uspokojivý, informácií o stave verejnej mienky v žiadnom prípade nie je dosť. Na Slovensku to však zrejme stačí.
Neprehliadnuteľný je aj slabý vplyv verejnej mienky na správanie sa politikov. Západní politici odstupujú zo svojich funkcií už vtedy, keď sa okolo nich mihne tieň podozrenia z niečoho nekalého. Slovenskí politici túto vlastnosť nemajú a zostávajú sedieť vo svojich kreslách bez ohľadu na veľkosť škandálu, ktorý dokázali vyvolať. Slovensko je skrátka krajinou so slabou verejnou mienkou.