Voľný ring pre súboj o post rakúskeho prezidenta sa začína zaľudňovať. Len niekoľko dní po prvej oficiálnej kandidatúre najznámejšieho stavebného podnikateľa v Rakúsku 65-ročného Richarda Lugnera sa v stredu na listinu uchádzačov zapísala predsedníčka opozičného Liberálneho fóra (LiF) Heide Schmidtová. A to sa v najbližších dňoch očakáva opätovná kandidatúra doterajšieho prezidenta a stále najväčšieho favorita Thomasa Klestila.
Kým Heide Schmidtová (49) je na rakúskej politickej scéne čitateľná, ťažko predvídateľná je reakcia rakúskych voličov na excentrického Richarda Lugnera. Podľa prieskumov verejnej mienky má totiž malé šance na úspech, v priamych prezidentských voľbách, iba druhých v histórii, je však niekým novým. Do prezidentského boja nastúpil s predstavou, že "Rakúsko treba oslobodiť od straníckeho vplyvu tam, kde nemá čo robiť". Útočí tak na možného protikandidáta Thomasa Klestila, ktorý naposledy nastupoval ako kandidát Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). V prieskume verejnej mienky však prakticky polovica (49 percent) respondentov hodnotí prvé volebné obdobie Thomasa Klestila ako politicky neutrálne a vyvážené, bez preferovania niektorých síl a len 5 percent obviňuje Klestila zo straníckosti. Lugner útočí na Klestila aj po ľudskej stránke. Tvrdí, že ho terajší prezident sklamal, pretože si neurovnal spor s manželkou, s ktorou po afére s pracovníčkou prezidentského úradu nežije, ale nie je ani rozvedený. Lugner, štyrikrát ženatý, však ponúka kompaktnú rodinu so svojou o 33 rokov mladšou manželkou. Podľa Lugnera je načase, aby sa štátneho kormidla chopil človek z hospodárskej sféry. A to je Lugnerova silná parketa. Staviteľ, ktorého prezývajú Malta, začal s podnikateľskou dráhou v roku 1962 a dnes má jeho firma ročný obrat 700 miliónov šilingov (asi 1 miliarda 890 miliónov Sk) a ďalšie stovky miliónov sa točia v jeho viedenskom obchodnom komplexe "Lugner City". V posledných rokoch sa preslávil organizovaním plesov vo viedenskej opere, kam už za nemalé peniaze privábil Sarah "Fergie" Fergusonovú, Sophiu Lorenovú alebo Ivanu Trumpovú. Od svojej zatiaľ jedinej oficiálnej protikandidátky sa líši vzťahom k populistovi Jörgovi Haiderovi. Kým Lugner si vie predstaviť spolužitie prezidenta s kancelárom Haiderom, Heide Schmidtová, ktorá sa od Haiderových Slobodných odtrhla v roku 1993 a založila Liberálne Fórum, by Haidera nepoverila zostavením vlády ani ako predsedu najsilnejšej strany. Podľa Schmidtovej to totiž ústava výslovne neprikazuje. Schmidtová nastupuje do volebného boja už druhýkrát. Pred 6 rokmi neúspešne konkurovala Klestilovi. Teraz požaduje "ľudskú dôstojnosť, toleranciu, slobodu a vlastnú zodpovesnosť", teda ústavné záruky pre všetky menšiny, zrovnoprávnenie homosexuálov, etickú výchovu namiesto náboženstva na školách a zasadzuje sa za zrovnoprávnenie žien.
Schmidtová aj Lugner majú podobnú taktiku. Obaja chcú uspieť v prvom kole a zvíťaziť v kole druhom. Lugner počíta so ziskom 20 percent, Schmidtová chce prekonať posledný zisk 16,4 percenta hlasov. Zatiaľ však najrozhodujúcejšie postavenie voliči naďalej prisudzujú Thomasovi Klestilovi, ktorý má dôveru až 60 percent hlasov.