a nových technológií pre rozvoj ľudstva, v pokrokoch v mikrobiológii a ich aplikáciách, cenu za bádateľský a aplikovaný výskum pre mladého vedca a nakoniec za vynikajúci príspevok v manažmente životného prostredia, resp. pri jeho ochrane. Ceny v centre UNESCO v Paríži odovzdal 5. novembra jubilantom generálny riaditeľ UNESCO, pán Frederico Mayor.
Prof. D. Balasubramanian, riaditeľ Centra pre bunkovú a molekulárnu biológiu v Heyderabade (India), sa stal laureátom za výnimočné výsledky a novátorské prístupy v popularizácii vedeckých poznatkov. Laureátovi okrem finančnej prémie (1500 anglických libier) bola priznaná aj strieborná medaila Alberta Einsteina.
Prof. E. Pays (Belgicko) a prof. S. Biazzudin (Pakistan) dostali cenu (5000 US dolárov) Carlosa Finlaya, ktorá je od roku 1980 udeľovaná každé dva roky za priekopnícke vedecké objavy v mikrobiológii. Prof. E. Pays, ktorý vedie Laboratórium molekulárnej parazitológie na univerzite v Bruseli, bol objaviteľom vakcíny proti africkej tripanozóme, t. j. proti parazitovi, ktorý spôsobuje "spavú nemoc". Prof. S. Riazzudin vedie Centrum pre aplikovanú molekulárnu biológiu na univerzite v Punžábe (Pakistan). Jeho výskumy výrazne pomohli zvýšiť poľnohospodárske výnosy s odstránením nebezpečenstiev hroziacich pri používaní chemických pesticídov.
33-ročný profesor matematiky Yong-Chuan Chen z univerzity v Nankai (Čína) získal cenu (10 000 US dolárov) udeľovanú mladému vedcovi. Jeho pole aktivít: matematická kombinatorika a jej aplikácie v oblasti počítačov.
Cenu UNESCO za vedu dostal prof. M. Moshinsky, jadrový fyzik z Autonómnej univerzity v Mexiku. Jeho výskumy priniesli nové poznatky v teórii jadrových štruktúr. Laureát sa sústreďuje na mnohozložkové systémy, ktoré definoval pomocou modelových interakcií.
Cena za ochranu životného prostredia, ktorú udeľuje program Človek a biosféra (Man and biosphere, MAB) bola udelená spoločne katedre životného prostredia univerzity v Alexandrii (Egypt) za prácu v oblasti konzervácie stredozemnomorských a púštnych ekosystémov, a katedre lesov na Srí Lanke, dostali ju menovite jej pracovníci: Dr. S. Gunatilleke, Dr. N. Gunatilleke, Dr. P. Ashton a Dr. S. Ashton (dva manželské páry) za práce v biosférickej rezervácii Sinharaja.
Poslednou ocenenou bola profesorka Esther Orozco z Mexico City, ktorá získala medailu Pasteurovho inštitútu za priekopnícke práce v oblasti amoebiasis, t. j. choroby, ktorá postihuje milióny ľudí a môže spôsobovať pečeňové nádory.
Autor: DUŠAN HOVORKA, Prírodovedecká fakulta UK