BAGDAD, MOSKVA, BONN (ČTK) - Deviatykrát od začiatku súčasnej irackej krízy včera irackí úradníci vykázali z vojenských objektov amerických členov Komisie OSN pre dohľad nad plnením podmienok prímeria s Irakom (UNSCOM). Bezpečnostná rada OSN mala včera neskoro v noci hlasovať o rezolúcii, ktorá má donútiť Bagdad k spolupráci s OSN, ale Irak oznámil, že sa nehodlá podriadiť žiadnemu "donucovaniu". "Aj keď Amerika získa... novú donucovaciu rezolúciu alebo ničomný medzinárodný súhlas k útoku na Irak, neprinúti nás to ustúpiť od nášho rozhodnutia," napísal vládny denník Baas. "Irak je pripravený na ďalšie obete a presadzovanie svojich oprávnených požiadaviek," pokračoval denník.
Iracká vláda sa 29. októbra rozhodla ukončiť spoluprácu s americkými členmi UNSCOM, ktorých obviňuje zo špionáže, a od tých čias im bráni vstúpiť do vojenských objektov. OSN to považuje za neprípustné porušovanie predchádzajúcich rezolúcií a odmieta v inšpekciách pokračovať s redukovanými skupinami. Členovia BR OSN sa v noci na včera dohodli na znení novej trojbodovej rezolúcie. Tá má odsúdiť Irak za odmietanie amerických inšpektorov, ukladá Bezpečnostnej rade do apríla prerušiť pravidelné zasadania, ktoré sa konali každých 60 dní a na ktorých sa rokovalo o eventuálnom ukončení obchodných sankcií voči Iraku, a bude obsahovať formuláciu umožňujúcu zavedenie nešpecifikovaných opatrení, ak sa Irak nepodriadi tomuto dokumentu.
Moskva včera odmietla možnosť riešenia súčasnej krízy silou a odporučila Bezpečnostnej rade OSN, aby v prípade prijatia doplňujúcich opatrení voči Bagdadu dala prednosť "vyváženým postupom, ktoré budú v záujme normalizácie situácie". V oficiálnom vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí sa konštatuje, že "pre Rusko je neprijateľné využitie autority Bezpečnostnej rady OSN na uskutočnenie akýchkoľvek silových akcií proti Bagdadu, alebo obmedzenie humanitárnych dodávok irackému obyvateľstvu". "Túto našu líniu uskutočňujeme v Bezpečnostnej rade v kontakte s Francúzskom, Čínou, Egyptom a ďalšími členmi tohto orgánu," stojí vo vyhlásení.
Ostrú kritiku všetkých nemeckých opozičných strán, ale aj napomenutie z vlastných radov podstúpil spolkový minister obrany Volker Rühe za svoje výroky o pripravenosti bundeswehru na nasadenie v prípadnom novom konflikte v Perzskom zálive. Rühe na verejnej diskusii v Berlíne minulý týždeň vyhlásil, že nemecká armáda je v súčasnom období pripravená zúčastniť sa na prípadnej novej operácii medzinárodných síl OSN proti Iraku. Predstavitelia opozičných sociálnych demokratov (SPD) a strany Zelených označili toto vyhlásenie za výraz snahy súčasnej nemeckej vlády stať sa vedľa USA ďalším svetovým policajtom, a pripomenuli Rühemu, že o každom nasadení nemeckých ozbrojených síl v zahraničí rozhoduje iba Spolkový snem.