Pred časom svet prežil burzový poplach. Najskôr sa prepadli akcie v Hongkongu a následne v Amerike a ďalších medzinárodných burzách. Prvotné ohlasy boli jednoznačné: crash. Potom sa dostali k slovu burzoví odborníci, ktorí mierne poopravili unáhlené uzávery v dennej tlači. Burzový crash sa definuje ako náhly prepad kurzov o 20% a viac počas niekoľkých dní. O korektúre sa hovorí, keď hodnota akcií poklesne o 10-20% od posledného rekordu. Svedkami konsolidácie sme vtedy, ak sa kurzy znížia o menej ako 10% - až po ich ďalší nárast.
Hlavný americký burzový barometer Dow Jones (index 30 najväčších tamojších priemyselných gigantov) zaznamenal v auguste rekord 8259 bodov. V októbri klesol na 7161 bodov, čo je mínus 13%. To znamená, že nedávny prepad kurzov Wall Street bol korektúrou a nijakým crashom.
Aktéri na parkete predpokladajú v blízkej budúcnosti hektické výkyvy, pokiaľ sa situácia neustáli a pokiaľ si nebudú istí o budúcom trende na americkej burze. Základné makroekoenomické koordináty sú však v Amerike naďalej pozitívne: úroková miera je pomerne nízka, čím akcie zostávajú v porovnaní s obligáciami relatívne príťažlivé, zvýšenie miery inflácie nehrozí, národné hospodárstvo rastie moderátnym tempom, zisky akciových spoločností sú v súlade o očakávaniami burziánov (pravda, pokiaľ dolár nebude voči marke a jenu priveľmi stúpať). Takže najväčšie rizikové ohnisko sa nachádza v Ázii, odkiaľ sa môže znovu prevaliť nebezpečná vlna finančných turbulencií.
Slovenské akcie sa na mníchovskej burze vyvíjali nejednotne. Podľa informácií v časopise Boerse Online klesla k 3. novembru Nafta Gbely oproti 27. októbru o 2,67% na 73 DEM a Slovakofarma o 1,30% na 265 DEM. Váhostav Žilina zostal na úrovni 79 DEM. Slovnaft stúpol o 1,63% na 49,80 DEM a VSŽ o 3,60% na 34,50 DEM.