j strany Kuby, ale zrejmým výsledkom je nahradenie ministra cukrovarníctva Nelsona Torresa generálom. V havanskej vláde zasadne vedľa vysokých dôstojníkov z ministerstiev vnútra, spojov a priemyslu i štátnych výborov pre rezervy a civilné letectvo.
Rovnako statočne ako na kubánskych vojenských výpravách do Afriky na pomoc marxistickým "prirodzeným spojencom" niekdajšieho Sovietskeho zväzu bude generál Ulises Rosales del Toro iste bojovať v začínajúcej sa bitke na "fronte zafry", teda cukrovarníckej kampane. Nech si v Havane aj sľubujú zázraky od rozvoja cudzineckého ruchu zo Západu, o každom hospodárskom roku rozhoduje zafra. Situácia je vážna, lebo preč sú časy, keď Fidel Castro vyhlásil "rok desiatich miliónov ton" cukru. Cukru až toľko nebolo, no od toľkej námahy dostala Kuba akúsi prietrž. PZ prístavov karibského ostrova dovážala Moskva dve pätiny sovietskej spotreby cukru. Opačnou cestou posielala naftu, nutnú pri jeho výrobe. Treba jej veru hodne.
Zafra sa kedysi začínala mesiac po Novom roku a končievala sa okolo Veľkej noci. Už dávno však chodia prví brigádnici sekať trstinu týždne pred novoročným štátnym sviatkom, aby sa v jeho deň hrdo hlásili prvé výsledky. Socialistická zafra trvá štyrikrát dlhšie. Predtým stačil odpad denne spracovanej trstiny na kúrenie v cukrovaroch. Keď sa kampaň pretiahla, denná dodávka tohto paliva, prirodzene, klesla. Nastúpila socialistická industrializácia a súťaženie: v cukrovaroch vybudovali za veľké peniaze kúrenie naftou. Ďalšiu naftu spotrebovali nové kombajny. Plytvá sa ňou najmä pri ustavičnom prevážaní státisícových brigád sekáčov trstiny, revolucionárskych "macheteros", z miest na vidiek a späť.
Spotreba ropy, ktorá vtedy ešte netiekla len cícerkom, sa na Kube nakoniec strojnásobila. Najväčší vodca nariadil skúsiť to s hľadaním vlastnej ropy na morskom brehu pri Havane. Prestalo sa, keď chumáče mazľavého piesku z vrtov pošpinili pláže, kde cudzí kapitalisti začali stavať hotely pre turistov s tvrdou menou pre havanskú štátnu pokladnicu. Prinesie opäť tvrdú menu aj sladké biele zlato pod "olivovozeleným velením"?
Autor: Jozef Fukatsch (Autor je stálym spolupracovníkom SME.)