Slovensko-rakúsky dialóg na európsku tému pripomínal počas prvej oficiálnej návštevy slovenskej ministerky zahraničných vecí Zdenky Kramlovej vo Viedni, zjednodušene povedané, rozhovor hluchého so slepým. Ako je to napokon príznačné pre celé integračné snaženie slovenskej vlády.
Kým rakúsky minister zahraničných vecí Wolfgang Schüssel zdôrazňoval význam nasledujúcich piatich týždňov, v ktorých sa bude konštituovať mapa Európy a kde by Slovensko nemalo chýbať, podľa slovenskej šéfky diplomacie "práve nasledujúce obdobie MôŽE DAŤ SIGNÁL pre všetky asociované krajiny, že EÚ má o ne záujem a že sa OPLATÍ usilovať sa dosiahnuť všetky kodanské kritériá, aby bolo možné vstúpiť do EÚ ako rovnocenný partner." Mnohí museli byť v rozpakoch, keď slovenská ministerka po piatich rokoch oficiálne deklarovanej snahy Slovenska stať sa členom únie ešte čaká na signál a myslí si, že po podaní žiadosti o členstvo a odovzdaní dotazníka treba ešte zvažovať, či sa oplatí vstúpiť do EÚ. Na druhej strane lahodila ušiam aspoň snaha vyhlásiť, že "všetky kodanské kritériá budú splnené do bodky". Zarazil iba časový horizont. Podľa Kramplovej totiž budú splnené pri vstupe do EÚ. Bez naplnenia podmienok EÚ sa však so Slovenskom nemôžu začať ani rokovania o členstve.
Rakúsko patrí ku krajinám podporujúcim vytvorenie Európskej konferencie, na ktorej by sa začiatkom budúceho roku mohli zúčastniť všetky asociované krajiny, teda aj Slovensko. Treba povedať, že je to len symbolický začiatok, ktorý nič nemení na skutočnosti, že o samotnom členstve v EÚ sa budú viesť bilaterálne rozhovory na základe posudku Európskej komisie. A ten je pre Slovensko negatívny, takže obmedziť sa na ďakovanie Rakúsku za tento postoj našu situáciu nerieši.
Aj keď obe strany vítajú otvorený dialóg o problémoch zaťažujúcich vzťahy s EÚ, realita robí z tejto vety bezduchú frázu. Pretože kým rakúsky šéf diplomacie si pomohol aj rukami, aby zdôraznil, ako veľmi EÚ "očami a ušami sleduje každý signál zo Slovenska", slovenská strana načrtla kroky slovenskej vlády, ktoré majú k realizácii ešte príliš ďaleko. Naopak, s kontroverznými signálmi pre EÚ - ako prípad Gaulieder alebo zvýšenie DPH, je Slovensko hotové raz-dva. Dialóg sem, dialóg tam.
A tak sa viac rakúsky minister zahraničných vecí zrejme prihovára slovenským voličom. Nie je to totiž tak dávno, keď on sám na európskej pôde pripomínal, že na budúci rok sa na Slovensku konajú budúcoročné parlamentné voľby.