Nemeckí i zahraniční fanúšikovia východonemeckého automobilu značky Trabant v sobotu v saskom meste Zwickau spolu s konštruktérmi oslavovali 40. výročie tohto kultového auta. Priatelia trabantov si na burze vo výrobnej hale, kde boli 7. novembra 1957 vyrobené prvé autá tohto typu, mohli zaistiť náhradné diely a príslušenstvo. Už v piatok bola v miestnom automobilovom múzeu otvorená výstava k dejinám auta Trabant. Zlatým klincom programu bolo v nedeľu nakrojenie meter dlhej torty so 40 sviečkami "Trabi-kráľovnou 1997". Výnos z predaja kúskov torty a celej oslavy má ísť v prospech pamätníka trabanta v Zwickau. Trabant (družica) dostal názov podľa sovietskeho Sputnika z roku 1957. Do 30. apríla 1991 bolo vyrobených viac ako tri milióny trabantov, väčšinou s dvojtaktným motorom.
PROTI FINANČNEJ PODPORE PRISŤAHOVALCOM
Nemecká vláda by v rámci boja proti nelegálnemu prisťahovalectvu mala zrušiť finančnú podporu všetkým cudzincom, ktorým bol v Nemecku odmietnutý azyl. Uviedol to nemecký minister vnútra Manfred Kanther v rozhovore, ktorý včera zverejnil denník Bild. Peniaze lákajú cudzincov k tomu, aby prichádzali do Nemecka a zostávali tam. "Financujeme tak mnohé skupiny prevádzačov (nelegálnych prisťahovalcov)", povedal Kanther. Navrhol dávať odmietnutým žiadateľom o azyl len nevyhnutnú materiálnu pomoc. Naznačil, že podobní cudzinci by však mali byť predovšetkým vyhostení. Prisťahovalci sú zdrojom "značnej kriminality", povedal minister. Zdôraznil, že polícia by mala zadržovať všetkých prisťahovalcov, ktorí odmietnu uviesť svoju identitu alebo štátnu príslušnosť. Navrhol "výraznú" zmenu nemeckej legislatívy o prisťahovalectve. Tvrdý prístup k prisťahovalcom zdôvodnil Kanther tým, že do Nemecka prichádza "neprípustne" vysoký počet prisťahovalcov, ktorí nemajú nádej získať povolenie na pobyt. Upresnil, že od začiatku roku požiadalo v Nemecku o azyl 88 355 cudzincov, z ktorých ho získalo len 5,1 percenta.
AZYL PRE ČLENKU SCIENTOLOGICKEJ CIRKVI
Sudca amerického federálneho imigračného súdu vo floridskej Tampe udelil azyl v Spojených štátoch Nemke, ktorá je členkou Scientologickej cirkvi a obáva sa prenasledovania v prípade návratu do vlasti. Je to zrejme po prvýkrát, čo nejaký scientológ dostal túto ochranu v USA, kde je Scientologická cirkev od roku 1993 uznávaná ako náboženská organizácia. Predstavitelia scientológov odmietli uviesť meno ženy, ktorej bol azyl poskytnutý s tým, že chcú chrániť jej príbuzných v Nemecku. Nemecké úrady považujú sektu scientológov za organizáciu, ktorej hlavným cieľom je hospodársky zisk a ktorá je protidemokratická. V júni sa rozhodli dať ju pod dohľad vnútornej spravodajskej služby, ktorá sleduje tiež teroristov a politických extrémistov. Americkí scientológovia obvinili nemeckú vládu z používania "taktiky gestapa" a ich postup voči nim prirovnali k prenasledovaniu Židov nacistami. Komisia amerického Kongresu nedávno odsúdila nemecké úrady za "diskrimináciu" náboženských menšín, zvlášť scientológov. Otázka scientológov bola tiež v stredu na programe schôdzky nemeckého ministra zahraničia Klausa Kinkela so šéfkou americkej diplomacie Madeleine Albrightovou vo Washingtone. Kinkel v rozhovore pre sobotňajšie vydanie nemeckého denníka Neue Osnabrücker Zeitung uviedol, že v rozhovoroch s americkými činiteľmi rozhodne odmietol tvrdenie o prenasledovaní scientológov v Nemecku. Poznamenal, že demonštrácie na podporu nemeckých scientológov v USA boli "veľmi škaredé" a bol na nich použitý "neúnosný tón".