Originálnu reklamu vymysleli v súvislosti s včerajším 80. výročím Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie majitelia jednej firmy v meste Vladimir neďaleko Moskvy: v jednom z ich obchodov nesúcom názov U Iľjiča budú jeho šťastným návštevníkom zadarmo podávať "sto gramov" vodky. Vzhľadom na očakávaný obrovský nával záujemcov však ich originalita a zároveň aj prostriedok chrániaci pred bankrotom firmy spočíva v tom, že vodku dostanú zadarmo iba tí, ktorí sa budú môcť preukázať dokumentom potvrdzujúcim ich členstvo v Komunistickej strane Sovietskeho zväzu alebo preukazom člena komsomolca. Spolu s tradičnými "sto gramami" dostanú pritom bezplatne aj skromný potravinový balíček - taký istý, aký bol vyčlenený pre občanov krajiny v 60. a 70. rokoch. Vynaliezavá vladimirská firma má rovnaké "darčeky" pripravené aj pre tých, ktorí neboli členmi komunistickej strany a komsomolu, alebo ktorí už svoje členské preukazy zahodili. Takíto návštevníci obchodu U Iľjiča budú však musieť za výročných "sto gramov" a potravinový balíček zaplatiť, pričom nie terajšími rubľami, ale starými sovietskymi...
CASTROV DAR
Francúzsky prezident Jacques Chirac sa priznal, že dostáva každoročne od svojho kubánskeho kolegu Fidela Castra balík cigár so svojím menom. Tieto cigary značky Chirac však fajčí prezidentov najväčší rival, bývalý francúzsky premiér Edouard Balladur. J. Chirac sa podľa denníka Parisien o cigarách zmienil počas stredajšieho obeda s poslancami francúzskeho parlamentu v Elyzejskom paláci. Prezident tvrdí, že dar Fidela Castra neodmieta, ale dáva ich do daru svojmu neúspešnému protikandidátovi z posledných prezidentských volieb. Vo Francúzsku sú veľmi známe kubánske cigary s vyobrazením legendárneho generála de Gaullea. J. Chirac je známy ako zástanca a pokračovateľ jeho ideí.
DROGY A ZÁBAVA
Užívanie drog už nie je viac symbolom rebelov, stratených existencií a lenivcov, ale časťou konzumného života mladých ľudí, oznamujú posledné správy z Britských ostrovov. Väčšina ľudí medzi 16 a 24 rokom, ktorá užíva drogy len tak zo zábavy, je spoločenská a citlivá, a nie deviantná, tvrdí sociologická správa nazvaná Látka mladosti. Odsúdenie si zaslúžil konvenčný obraz konzumentov drog, pričom podľa nového si títo ľudia plne uvedomujú, aké látky prijímajú a úlohu, ktorú narkotiká v ich živote zohrávajú. Okrem toho je takéto správanie vo väčšine prípadov britských miest skôr znakom prispôsobenia sa ako revolty.
TREST SMRTI NEPREŠIEL
Kampaň za obnovenie trestu smrti v americkom štáte Massachusetts je mŕtva - aspoň pre tento rok. Zákon, ktorý požadoval výkon trestu smrtiacou injekciou za 15 druhov vrážd, bol síce vo štvrtok schválený pomerom hlasov 24:13 v senáte tohoto štátu, ale neskôr v snemovni dopadlo hlasovanie 80:80, takže zákon neprešiel. Hlavnú zodpovednosť za výsledok hlasovania mal demokrat John Slattery, ktorý minulý týždeň hlasoval za tento zákon, ale teraz svoj názor zmenil. Zdôvodnil to nedávnym prípadom britskej au pair Louise Woodwardovej, ktorá bola za vraždu osemmesačného dieťaťa odsúdená na doživotné väzenie. Rozsudok bol kritizovaný na oboch stranách Atlantiku. Slattery uviedol, že rozhovory s jeho voličmi v ňom vyvolali obavy z možnosti popravy nevinného človeka. Posledná poprava v Massachusetts sa konala v roku 1947.