Balkánske krajiny - od vojen k integrácii

Na Kréte sa začiatkom týždňa stretli hlavy ôsmich štátov na Prvom summite juhovýchodných európskych krajín. Ciele, ktoré si postavili predstavitelia Grécka, Albánska, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Juhoslovanskej zväzovej republiky, Macedónska, Rumunska

a Turecka nie sú - vzhľadom na pohnuté miestne dejiny tohto storočia - malé. Štáty, ktorých vzťahy sú v mnohých prípadoch dosiaľ ťažko poznamenané územnými spormi, etnickou a náboženskou nenávisťou vrcholiacou vojnovým konfliktom, by chceli spolupracovať zjavne podľa vzoru Európskej únie. Samotná myšlienka balkánskej integrácie je zrejme tým najpozitívnejším na celom summite zaznamenať.

Bude veľkým úspechom, keď sa do budúcoročného stretnutia, tentoraz v Turecku, vyriešia spory medzi budúcim a terajším hostiteľom summitu, ktoré vážne zasahujú rozšírenie samotnej Európskej únie. Okrem sporu o ostrovček, ktorý Gréci nazývajú Imia a Turci Kardak, ide o starý cyperský spor. Kým Grécko, ktoré už členom EÚ je, podporuje prijatie Cypru do EÚ, Turecko - samo zatiaľ úniou odmietané a financujúce nikým neuznaný štátik na severnej polovici Cypru - nie je tým, že by ho mal Cyprus predbehnúť, nijako nadšené. Na Kréte sa v grécko-tureckom spore nedosiahol nijaký pokrok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O niečo úspešnejšie boli albánsko-juhoslovanské a albánsko-macedónske rokovania. Macedónsko síce ďalej odmieta uznať albánsku univerzitu v macedónskom Tetove - prezident Kir Gligorov by radšej videl macedónskych študentov albánskeho pôvodu študovať v Tirane. Formálne sa nevyriešil ani spor o názov Macedónska, proti ktorému protestovalo Grécko (ide totiž tiež o historický názov gréckej provincie) a ktorý bránil aj podpisu dohôd medzi Macedónskom a Albánskom.

Albánsky premiér Fatos Nano sľúbil nepodporovať odtrhnutie albánskej provincie Kosova od srbsko-čiernohorskej Juhoslávie a naopak juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič sľúbil, že Belehrad bude rešpektovať medzinárodne uznávané normy práv národnostných menšín. Práva národnostných menšín, majú na Balkáne, ktorý bol dejiskom azda poslednej etnickej vojny v Európe - naraz nových prekvapujúcich zástancov.

SkryťVypnúť reklamu

Paradoxne - či zámerne - práve v deň konania summitu zverejnila chorvátska agentúra HINA komuniké, podľa ktorého navrhuje prezident Franjo Tudjman zakotviť do ústavy klauzulu zakazujúcu Chorvátsku integrovať sa do akejkoľvek obdoby bývalej Juhoslávie, ale i do akejkoľvek balkánskej únie. Hoci na balkánskom summite sa zúčastnilo napríklad i také Rumunsko, ktoré sa samo za balkánsky štát nepovažuje, Chorvátsko na ňom chýbalo. Od etnickej vojny v Juhoslávii, z ktorej vyšlo ako nie celkom nevinný, ale nepochybný "víťaz", sa ponáhľa do zväzku so Západom. Ten Chorvátsko odmieta z podobných dôvodov, ako napríklad Slovensko - totiž pre nedostatky v demokracii a nevyrovnané vzťahy k menšinám. Aj v tejto veci navrhuje Tudjman zmenu - vypustiť z ústavy vymenovanie národnostných menšín v Chorvátsku (konkrétne išlo o Srbov, Slovincov, Moslimov, Čechov, Slovákov, Talianov, Maďarov a Židov) a prijať formuláciu "Chorvátsko je národný štát chorvátskeho ľudu a štát členov národnostných menšín". Tento krok priblíži chorvátsku ústavu základným zákonom iných európskych krajín, ktoré nikdy nemali vážne problémy s etnikami a teda akoby eliminuje spomienky na nedávne časy. Ostentatívne odmietanie spolupráce s inými balkánskymi krajinami zároveň signalizuje, že Záhreb je čímsi "lepším" než napríklad Belehrad. O čom však v niektorých ohľadoch možno polemizovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 731
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 538
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 540
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 531
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 444
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 053
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu