NEW YORK, BAGDAD, KUVAJT (ČTK) - Inšpektori zo Zvláštnej komisie OSN pre dohľad nad plnením podmienok prímeria v Iraku (UNSCOM) včera opäť prerušili svoju misiu, keď iracké úrady zabránili vo vstupe do troch objektov blízko irackej metropoly trom ich kolegom z USA. Z rovnakých dôvodov komisia prerušila svoju prácu v Bagdade aj v pondelok. Irackí predstavitelia oznámili trom inšpekčným tímom, že môžu pokračovať vo svojej misii, ale bez svojich amerických kolegov, uviedol hovorca UNSCOM Ewen Buchanan. "Za týchto podmienok a v súlade s obdržanými inštrukciami boli vedúci inšpektori odvolaní a vrátili sa na svoju základňu v Bagdade." Dodal, že vo všetkých inšpekčných tímoch OSN sú aj odborníci z USA.
UNSCOM má v Bagdade 120 pracovníkov, z ktorých je sedem Američanov. Irak vyzval minulý týždeň amerických členov komisie, aby opustili iracké územie do 5. novembra 23.00 SEČ. Bagdad obviňuje Washington, že je hlavným pôvodcom "nekonečného" predlžovania všeobecných sankcií proti Iraku, ktoré boli zavedení po jeho invázii do Kuvajtu v auguste roku 1990. Zrušenie predovšetkým ropného embarga je podmieňované potvrdením UNSCOM, že Bagdad už nedisponuje chemickými, bakteriologickými a jadrovými zbraňami ani raketami s doletom 150 kilometrov.
Spojené národy povolili stredajšie a piatkové lety amerických prieskumných lietadiel U-2 nad Irakom, hoci Bagdad pohrozil ich zostrelením. Po skončení zasadania Bezpečnostnej rady OSN to v noci na včera oznámil šéf UNSCOM Richard Butler. Bagdad v pondelok požiadal o zrušenie ďalších letov prieskumných lietadiel OSN nad Irakom, kde pomáhajú inšpektorom OSN, a pohrozil, že je pripravený tieto americké lietadlá zostreliť. Spojené štáty označili iracké varovanie za "priamu hrozbu proti OSN" a rozhodli sa zvýšiť počet svojich vojenských lietadiel hliadkujúcich nad severným Irakom.
Kuvajtské ozbrojené sily boli včera uvedené do maximálnej pohotovosti vzhľadom na možné zhoršenie krízy medzi Bagdadom a OSN.