nia odmietajú ošetriť alebo hospitalizovať, pretože poisťovne, v ktorej sú evidovaní, neplatia za poskytnutú zdravotnícku starostlivosť. Stáva sa, že pacienti musia v lekárňach priplácať na lieky, ktoré mali ešte do októbra tohto roku zadarmo, a hrozí, že neštátni lekári a lekárnici, ktorým poisťovne neplatia, budú nútení požadovať od pacientov zálohovú platbu v hotovosti.
Počas svojich výjazdov do regiónov Slovenska sa stretávam s rozličnými - často odstrašujúcimi príkladmi. Počul som aj o takom prípade, konkrétne v košickej nemocnici, že lekár odmietol hospitalizovať dievčatko s nádorovým ochorením, a žiadal, aby ho rodičia priviedli, až keď bude preregistrované do inej poisťovne. Je to nenormálna situácia.
Doterajšie pokusy riešiť tieto problémy na pôde výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo boli neúspešné. Príkladom bola aj správa ministra Ľubomíra Javorského o financovaní zdravotníctva, ktorú predniesol na októbrovej schôdzi NR SR, ku ktorej však parlament neprijal žiadne uznesenie, zaväzujúce vládu prijať účinné opatrenia a opakovane ich vyhodnocovať.
Rozhodol som sa preto napísať ministrovi zdravotníctva nasledovný otvorený list :
Bratislava 29. októbra 1997
Vážený pán minister,
ostatný vývoj v poskytovaní zdravotníckej starostlivosti charakterizujú mnohé alarmujúce negatívne javy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nielen zdravotných poisťovní a zdravotníckych pracovníkov, ale všetkých občanov SR. Uvediem len niektoré najzávažnejšie:
- financovanie zdravotníckej starostlivosti sa dostalo do najkritickejšej situácie od novembra 1989,
- hrozí nielen kolaps zdravotníckych služieb, ale aj neregulované, vynútené priplácanie za tieto služby občanmi bez ohľadu na ich sociálne postavenie,
- rúca sa poisťovací systém, ktorý je nosným transformačným krokom v ponovembrovom zdravotníctve.
Na potvrdenie uvedených konštatovaní možno uviesť rad všeobecne známych príkladov: závažné zadlženie nemocníc s neuveriteľnými problémami pri zabezpečení ich chodu - odpájanie telefónov, ťažkosti so zásobovaním liekmi, potravinami, odmietanie hospitalizácie a ošetrovania poistencov od poisťovní, ktoré neplatia poskytovateľom zdravotníckej starostlivosti, kritická situácia neštátnych lekárov, ktorým zdravotné poisťovne niekoľko mesiacov meškajú s platbami, nekalý boj poisťovní a poistencov a pod.
Situácia už dnes vedie k znižovaniu kvality zdravotníckej starostlivosti, v niektorých prípadoch aj s možnými tragickými následkami a vyžaduje preto rýchle, avšak uvážené a účinné opatrenia. I keď pri vzniku tejto krízy systému zdravotníckej starostlivosti pôsobili mnohé faktory, najväčší podiel majú viaceré legislatívne a administratívne opatrenia ministerstva zdravotníctva a vlády. V diskusii, o ktorú Vás žiadam, by ste mali možnosť vysvetliť občanom príčiny ťažkostí, odôvodniť pripravované opatrenia a predstaviť model zdravotníckej starostlivosti, ktorý pre nich vytvárate.
Kríza v zdravotníctve je taká vážna, že je najvyšší čas zabudnúť na stranícke tričká a prestať podporovať neschopných. Preto som sa listami obrátil aj na predsedu parlamentu Ivana Gašparoviča a na predsedov poslaneckých klubov - a požiadal som ich, aby podporili môj návrh na zaradenie správy o financovaní zdravotníctva v roku 1997 už na najbližšiu novembrovú schôdzu Národnej rady. Z toho, čo mi odpovedia a aké bude stanovisko ministra zdravotníctva, bude môcť verejnosť jednoznačne vydedukovať, či súčasnej vláde a vládnej koalícii skutočne ide o koncepčné riešenie problémov alebo sa bude usilovať zakrývať spôsobené chyby aj za cenu ohrozenia zdravia občanov tohto štátu.
Autor: Tibor Šagát, poslanec NR SR za Demokratickú úniu Slovenska