Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Barcelona zdolala v 135. vzájomnom súboji Real Madrid 3:2 na jeho pôde

MADRID (ČTK) - Veľké víťazstvo vydobyli v sobotu večer futbalisti FC Barcelona na vypredanom madridskom štadióne Santiaga Bernabeua. Pred 105 tisíc divákmi vyhrali nad domácim Realom 3:2, uštedrili mu prvú prehru v novom ligovom ročníku a na čele tabuľky

si vytvorili sedembodový náskok. Pri súčasnej forme katalánskeho tímu len ťažko možno predpokladať, že by ho súperi mohli v dohľadnom čase dotiahnuť. Záujem o stretnutie bol obrovský, ceny vstupeniek sa na čiernom trhu v prepočte pohybovali okolo 800 mariek! A ako je na juhu zvykom, holandský tréner Barcelony Luis van Gaal sa doslova cez noc stal z trpiteľa hrdinom. Osobnosť, ktorej fanúšikovia dosiaľ neprišli na chuť, si prehrou večného rivala aspoň na čas získala ich priazeň. Takisto médiá, inokedy kritické, sa obrátili o 180 stupňov a vychvaľujú trénera až do nebies. Pritom ešte pred zápasom van Gaala kritizovali za rozhodnutie nominovať na zápas bulharského strelca Christo Stoičkova, ktorý mal po zranení dlhšiu prestávku a nik nedokázal odhadnúť, v akej forme sa predstaví. "Hráč ako on vždy vzbudzuje u súpera rešpekt," nedal si Holanďan svoje rozhodnutie vyhovoriť. I keď sa Bulhar strelecky nepresadil, jeho nasadenie sa napokon vyplatilo, pretože vyžadoval neustálu pozornosť domácich obrancov. Šťastnú ruku mal kouč aj pri striedaní. V 52. min poslal namiesto Stoičkova na ihrisko brazílskeho reprezentanta Giovanniho. Ten sa niekoľkokrát dostal do sľubnej šance a bol to on, čo tretím gólom rozhodol o výsledku. Za jeho následné obscénne gestá voči fanúšikom mu však teraz hrozí zákaz štartu v troch stretnutiach. Charakter súboja určila štvrtá minúta. Ďalší Brazílčan v službách Barcelony Rivaldo otvoril skóre a Real sa dostal pod tlak nepriaznivej situácie. Vyrovnať sa mu podarilo až v 49. minúte, keď Roberto Carlos našiel voľného Raúla Gonzáleza, lenže vlastne z protiútoku išli hostia znova do vedenia vďaka Luisovi Enriquemu a všetko sa vrátilo k stavu, aký bol od 4. minúty. Chorvát Davor Šuker vrátil Real do hry gólom na 2:2, no konečný účet vystavila ukážková akcia, na ktorej konci bol Giovanni. "Výsledok ma sklamal," povedal nemecký tréner Realu Madrid Jupp Heynckes. "Zohrali sme výborný zápas, ale v rozhodujúcich momentoch bol súper úspešnejší," dodal Heynckes. Van Gaal naproti tomu žiaril šťastím, i keď v hodnotení bol vecný. "Hrali sme veľmi efektívne. Čo sme mali dať, sme dali."

Zostavy: REAL: Caňizares - Panucci (72. Jaime), Hierro, Sanchís, Roberto Carlos - Redondo, Seedorf, Amavisca (81. Morientes), Raúl Gonzalez - Šuker, Mijatovič. BARCELONA: Hesp - Ferrer, Couto, Reiziger, Sergi - Luis Enrique, De la Peňa (24. Abelardo), Figo, Oscar (76. Amor) - Rivaldo, Stoičkov (52. Giovanni).