i skupinky extrémistov na vyvolanie nepokojov. Nádej na pokoj a mier sa pre obyvateľov Írska, Ulsteru a tiež Británie začala ukazovať v konkrétnejších farbách po tom, ako IRA vyhlásila prímerie, po tom, ako sa v oblasti celého Ulsteru podarilo žiť necelé štyri mesiace relatívne v normálnom rytme a bez každodenného strieľania, po tom, ako sa čerstvo zvolený britský labouristický premiér Tony Blair vybral, dva týždne po voľbách, na svoju prvú cestu práve do Severného Írska, po tom, ako sa šéf Sinn Fein Gerry Adams dostal na začiatku tohoto mesiaca po 76 rokoch ako prvý severoírsky republikán až do sídla premiéra v Londýne... V tomto trende sa mali podľa predstáv absolútnej väčšiny uberať aj sviatky pokoja a hojnosti, a tak chceli na ostrovoch privítať aj Nový rok, veď už 10. januára sa malo všetkých deväť zúčastnených strán stretnúť a opäť sa pokúsiť pokročiť vpred na ceste urovnania viac ako štvrťstoročného konfliktu, ktorého zdrojom sú rozdielne predstavy o štátnosti Severného Írska. Republikánski katolíci, oficiálne reprezentovaní Sinn Fein, neúnavne žiadajú samostatnosť od Londýna, zatiaľ čo protestanti, ktorí sú v Ulsteri vo väčšine, si nevedia svoju existenciu bez Británie ani len predstaviť.
Vianočné vraždy tak opäť postavili proti sebe dve vízie. Presne to pomenoval jeden zo šéfov Sinn Fein Martin McGuinness, keď apeloval na ultraľavicové odštiepenecké krídlo IRA - Írsku národnú oslobodeneckú armádu (INLA), ktorá stojí za vraždou väzňa a vodcu protestantských extrémistov Billyho Wrighta. Pripomenul predstaviteľom INLA, že Ulster má na výber dve cesty, jedna je cesta ďalšieho konfliktu a druhá vedie k rokovaciemu stolu. "Mali sme možnosť počas posledného víkendu opäť okúsiť, aká bude budúcnosť, keď si vyberieme cestu ďalšieho konfliktu," povedal včera McGuinness novinárom. Sinn Fein a s ňou i IRA sa tak dostala celkom nezvyčajne skoro na rovnaké pozície ako Londýn, aspoň v otázkach násilia a teroru. Britská ministerka pre Severné Írsko Marjorie Mowlamová totiž tiež hovorí o budúcnosti, tiež menom všetkých rokujúcich vyzýva k mieru a pokoju zbraní.
Je pravdepodobné, že extrémisti len čakali na príležitosť, aby mohli porušiť krehké prímerie. Takouto zámienkou sa stala vražda viacnásobného vraha Billyho Wrighta. Billy Wright, ktorý bol prezývaný "Kráľ krysa" a ktorý prežil už predtým šesť pokusov o atentát, tak v duchu nezmieriteľného postoja extrémistov síce zaplatil životom, ale neodišiel bez toho, žeby niečo nespôsobil. Jeho smrť môže totiž znamenať koniec mierových vízií na dlhú dobu a tiež začiatok ďalších rokov zabíjania.
Autor: Matúš Kostolný (Autor je stálym spolupracovníkom SME)