# Je možné hovoriť o nejakom úspechu zahraničnej politiky SR?
"Napriek silnej invázii opozície, ktorá hovorí, že má rozvetvených priateľov v zahraničí, táto idea pretrváva dodnes a zhmotnila sa do výrokov niektorých europolitikov - zmeňte vládu, prijmeme vás do EÚ - je veľkým úspechom, že Slovensko zostalo zaradené na luxemburskom summite EÚ na jednej štartovacej čiare s ostatnými krajinami."
# Vyhlásenie SDK, že do 100 dní po prevzatí moci splní politické kritériá pre vstup do EÚ, znamená, že na to je potrebná politická vôľa, ktorá však nie je na strane súčasnej vlády...
"Toto je demagogické tvrdenie. Veď ak by SDK zvíťazila, nepotrebuje 100 dní. Ak by sa zmenila vláda tým, že tu nastúpi iná vláda, nie Mečiarova, tak tie podmienky sú splnené v tom okamihu."
# Vyjadrenia SNS a ZRS sú euroskeptické vrátane niektorých predstaviteľov HZDS. Ak je takýto názor v koalícii, prečo potom HZDS i vláda deklaruje záujem vstúpiť do NATO a EÚ?
"Vládny program vznikal po voľbách v roku 1994. Bola som zástancom okamžitej integrácie do všetkých euroatlantických štruktúr. Dnes, keď po všetkých peripetiách vidím, ako predstavitelia nadnárodných a zámorských inštitúcií pristupujú k jednému suverénnemu štátu, mňa samú odrádza takéto spoločenstvo ľudí. Vidím, že v politike sa neuplatňujú princípy demokracie a slobody rozhodovania, ale čosi sa tu diktuje. A to sa mi nepáči, či to pochádza z Moskvy alebo z Bruselu."
# Handicapom zahraničnej politiky SR je aj fakt, že HZDS nemá politických partnerov v cudzine. Je to tým, že sa HZDS nevie hodnotovo a politicky zadefinovať?
"Hovoríme, že sme hnutím stredu a v Európe nemajú platformu strany stredu. Viem o tom, že HZDS iniciovalo v rámci niektorých štátov Francúzska a Talianska vytvorenie v Rade Európy takejto strany stredu. Ako je to ďaleko, to však neviem. Tým by sme získali aj partnerov mimo hraníc Slovenska."