Ruská Štátna duma vo štvrtok na piaty pokus schválila v druhom čítaní vládny návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Za rozpočet hlasovalo 231 poslancov, proti bolo 155, traja sa hlasovania zdržali. Tretie čítanie je plánované na 23. januára, i keď vláda chcela, aby sa o rozpočte s konečnou platnosťou rozhodlo do 1. januára. Schválený návrh predpokladá príjmy v sume 367,5 miliardy nových rubľov (cca 59,3 miliardy dolárov). Na obranu má byť určených asi 81,8 miliardy a pre ministerstvo vnútra a bezpečnosť 41,6 miliardy. Nový rubeľ vstúpi do platnosti od 1. januára. Bude mať hodnotu tisíc doterajších rubľov.
KOHL V BOSNE
Poďakovanie nemeckým príslušníkom kontingentu medzinárodných Stabilizačných síl (SFOR) vyslovil v utorok spolkový kancelár Helmut Kohl, ktorý bol v Bosne na predvianočnej návšteve. "Tí z nás, ktorí zažili skazu Nemecka počas druhej svetovej vojny, môžu oceniť význam prítomnosti vojakov tu," povedal Kohl mužom zhromaždeným v daždi pred kasárňami. "Vianoce sú dobrou príležitosťou poďakovať vám za vašu misiu," dodal.
AZÍZ KRITIZUJE BR OSN
Ako dôsledok pokračujúceho amerického vydierania v utorok označil podpredseda irackej vlády Tárik Azíz výrok Bezpečnostnej rady (BR), ktorá v pondelok znovu vyzvala Irak na bezpodmienečné sprístupnenie všetkých objektov zbrojným kontrolám OSN. "Vyhlásenie, ktoré včera vydala Bezpečnostná rada, opäť odráža vydieračské praktiky, ktoré Amerika v rade používa," povedal v utorok Azíz irackej agentúre INA. Vyzval členov BR, aby sa "ďalej objektívne a vyvážene usilovali o okamžité zrušenie embarga" uvaleného na Irak za jeho okupáciu Kuvajtu v roku 1990.
RANARIDDH SA VRÁTI DO VLASTI
Zosadený kambožský spolupredseda vlády princ Norodom Ranariddh sa vráti 15. januára do vlasti a nebude žiadať vrátenie premiérskej funkcie. Na návrat k moci sa bude snažiť využiť až júlové všeobecné voľby. Oznámila to včera agentúra Reuters s odvolaním sa na princovho osobitného predstaviteľa v Phnompenhu. Princ Ranariddh pricestuje v januári do Kambodže prvýkrát od začiatku júla, keď ho zosadil a obvinil z pašeráctva zbraní druhý premiér Hun Sen. Medzinárodné spoločenstvo po puči zmrazilo nehumanitárnu pomoc Kambodži a žiada usporiadanie "slobodných, nestranných a dôveryhodných volieb" ako podmienku obnovenia pomoci.