História privatizácie a krachu Investičnej a rozvojovej banky

Investičná a rozvojová banka, a.s., Bratislava (IRB) vznikla rozdelením Investiční banky, a.s., Praha v marci 1992. Príčinou rozdelenia boli aj odlišné názory manažmentu vtedajšej bratislavskej pobočky na financovanie rozvojových akcií na Slovensku. ...

Investičná a rozvojová banka, a.s., Bratislava (IRB) vznikla rozdelením Investiční banky, a.s., Praha v marci 1992. Príčinou rozdelenia boli aj odlišné názory manažmentu vtedajšej bratislavskej pobočky na financovanie rozvojových akcií na Slovensku. Asi polovica akcií z vtedajšieho základného imania 500 mil. Kčs sa ponúkala v kupónovej privatizácií, zvyšok ostal vo FNM SR. V roku 1993 a v roku 1994 prebehli dve vlny navyšovania základného imania IRB, po ktorých IRB disponovala základným kapitálom 1 mld Sk. Vplyv FNM SR sa znížil na 36 % na základnom imaní. Doprivatizovať IRB mala záujem Moravčíkova vláda, v roku 1994 prejavila záujem doprivatizovať IRB a dokonca vyhlásila verejnú ponuku na kúpu akcií IRB. Nová Mečiarova vláda spočiatku privatizácii bánk nevenovala patričnú pozornosť, až v januári 1996 premiér povedal, že za mesiac budú všetky banky okrem NBS sprivatizované. Mečiar vtedy naznačil, že banky by mali privatizovať veľké slovenské podniky preto, lebo tie sú schopné "vykryť rozdiely". Neskôr tvrdil, že sa banky nesmú dostať do nesolventných rúk, zároveň povedal, že uchádzači o privatizáciu bánk sú známi a vie sa, koľko kto dostane. Ale v máji 1996 Mečiar povedal, že privatizácia bánk bola zastavená pre nemožnosť vzájomne vysporiadať nároky FNM SR a FNM ČR v Komerční banke Praha a vo VÚB Bratislava. Privatizáciu bánk veľkými podnikmi - stálicami propagoval v tom čase aj profesor Michal Baránik, poslanec NR SR. V júni 1996 NR SR prijala obchodnej logike odporujúci zákon, podľa ktorého sa banky so štátnymi podielmi nesmú privatizovať, ale môžu sa predávať ich akcie. V novembri 1996 premiér povedal, že banky určené na privatizáciu treba ozdraviť a reštrukturalizovať a potom privatizovať. Vo februári 1997 NBS odporučila privatizovať IRB, ale investori by mali podľa NBS zvýšiť jej základné imanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Iniciatívy sa chopili VSŽ

Chaotické vyhlásenia a činy vlády a vládnej politickej koalície pri presadzovaní privatizácie bánk VSŽ umožnili, aby zobrala v prípade IRB iniciatívu do svojich rúk.

Do augusta 1996 vlastnili okrem 35 -percentného podielu FNM SR spolu 12 % akcií IRB fondy Harvardskej investičnej spoločnosti (HIS). Ostatní majitelia disponovali s podielmi neprevyšujúcimi 9 %. HIS sa k akciám IRB dostala ex offo, t.j. ako nútený správca Sporofondu a banskobystrického fondu PSIPS. Ministerstvo financií v roku 1995 vyhlásilo známu akciu na ochranu drobných akcionárov, v dôsledku ktorej uvalilo nútenú správu na niektoré veľké investičné fondy neprepojené s bankami. Na to, aby HIS ako nútený správca predal akcie IRB spoločnosti VSŽ, bol údajne potrebný pokyn na odblokovanie kapitálového účtu v SCP, ten mohol vyjsť len z MF. Takto sa VSŽ a spoločnosti konajúce s nimi v zhode stali vlastníkmi vyše 40 % akcií IRB. Preto na mimoriadnom valnom zhromaždení v auguste 1996 VSŽ vymenili v IRB troch členov z deväťčlennej dozornej rady. Na jeseň 1996 NBS vyjadrila nesúhlas s prevzatím banky skupinou okolo VSŽ. NBS argumentovala, že IRB je strategická spoločnosť, pre ktorú je pripravený ozdravný program. Vtedy viceguvernér NBS Jozef Mudrík povedal, že vlastníci bánk na Slovensku musia byť transparentní, musí ísť o známe firmy, ktoré si na kúpu akcií nezískavajú financie úverom. Ďalej povedal, že tieto kritériá bude NBS uplatňovať aj na základe negatívnych káuz niektorých bánk v ČR. Samotné VSŽ však stále vlastnili menej ako 15 % akcií IRB, to bol vtedy platný limit pre tuzemského investora, na ktorý netreba súhlas NBS.

SkryťVypnúť reklamu

O záujme VSŽ mať svoju banku sa verejnosť mohla dozvedieť koncom roka 1996, keď Ján Smerek, prezident VSŽ, dal výzvu: Nájde sa na Slovensku banka, ktorá prefinancuje stavbu vodovodu do Čiernej Hory v Juhoslávii, kde by sa dala umiestniť celoročná produkcia rúrovne z VSŽ?

Záujmy VSŽ v IRB a ďalších bankách potvrdil vo februári 1997 roka Alexander Rezeš potom, ako bolo rekonštruované predstavenstvo banky, kde takmer všetky posty obsadili ľudia spätí s VSŽ. Rezeš vtedy povedal, že ak by nenastali tieto personálne zmeny, banka by už nebola schopná poskytovať úvery nikomu.

Skladba úverov IRB bola dávnejšie nepriaznivá

V marci 1997 akcionári IRB dohodli s NBS program ozdravenia banky, pri ktorom banka bude hospodáriť so stratou. Banka disponuje bilančnou sumou vyše 50 mld Sk, poskytla úvery za 36 mld Sk. Banka však dlhodobo vykazuje použitie mimoriadnych zdrojov od NBS v objeme až 19 mld Sk, ktorými sa kryjú úvery na bytovú výstavbu, na výstavbu JE Mochovce a iné akcie, ktoré IRB získala delimitáciou z bývalej ŠBČS. Existenciu týchto zdrojov, tzv. redistribučného úveru poskytnutého NBS, potvrdil nedávno jej guvernér Vladimír Masár vo výške 15 mld Sk. Na riadnom valnom zhromaždení v máji 1997 neprešiel návrh na zvýšenie základného imania banky, ale bola schválená emisia dlhopisov, ktorá sa však doteraz neuskutočnila. O stave úverového portfólia nepriamo vypovedá ukazovateľ kapitálovej primeranosti banky, ktorý koncom roka 1996 klesol na 3,5 % (v roku 1994 mala vyše 6 %) a naposledy klesol na 1,6 %. Kapitálová primeranosť je podiel vlastného kapitálu a cudzích zdrojov, musí byť väčší ako 8 %. Ale od vlastného kapitálu sa odpočítavajú stratové úvery. Strata banky za 10 mesiacov tohto roka dosiahla 1,3 mld Sk, pričom dohodnutý rámec pre stratu nemal prekročiť 800 mil. Sk za celý rok. Klasifikované úvery predstavujú 23 mld Sk. Koncom novembra predstaviteľ banky povedal, že IRB poskytla úvery konverzným podnikom a tie sa ukázali ako problematické. Pripomenul, že banke bránia v efektívnom vymáhaní pohľadávok nedostatky slovenskej legislatívy pri záložnom práve a vyhlasovaní konkurzu.

SkryťVypnúť reklamu

Uvedený vývoj hospodárenia a upozornenia z NBS donútil akcionárov, aby sa dohodli na navýšení kapitálu o 1 mld Sk, malo sa o ňom rozhodnúť na valnom zhromaždení 19. 12. 1997. Niekoľko dní predtým bolo v banke možné pozorovať nervóznych drobných vkladateľov a aj podnikateľov, ktorí v nej mali vedené účty, ako si z banky vyberali peniaze. Z vyhlásenia predstaviteľa VSŽ vyplýva, že aj aktivity klientov VSŽ zapríčinili stav, že valné zhromaždenie sa stalo bezpredmetné.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  2. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  3. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  7. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  8. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 19 598
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 557
  3. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 11 558
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 200
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 941
  6. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 347
  7. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 4 527
  8. Hyundai má akciu na SUV modely. Koľko môžete ušetriť? 4 450
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu