prostredia, ale aj liberálnych slobodných demokratov z budapeštianskej vládnej koalície. Kto pozná šachové ťahy mocenského politika Gyulu Horna, ten tuší, že si liberáli môžu opäť naraziť nos. Socialisti predsedu vlády majú korene vo vrstve technokratov z posledných rokov komunizmu, ktorí prišli s ideou Gabčíkovo-Nagymaros spolu so spriaznenými dušami na druhom brehu Dunaja. Po rozsudku v Haagu si betónová a plavebná lobby tiež v Maďarsku myslí, že nadišla zasa jej hodina.
Der Standard, Viedeň
Medzinárodný súd dal Maďarsku za pravdu v tom, že netrval výslovne na dokončení Nagymarosu. Bolo prekvapením, že János Nemcsók navrhol Slovensku dve menšie priehrady. Socialistická strana Gyulu Horna zdedila po komunistoch spoluzodpovednosť za zmluvu o spoločnom vodnom diele. Ocitla sa opäť v podozrení, že sa jej chce zbaviť za cenu ďalekosiahleho kompromisu. Výhodnejšie postavenie má na rokovaniach Slovensko. Navyše sú tam politici i odborníci v tejto veci jednotní, zatiaľ čo medzi maďarskými sú veľké rozpory. Opozícia obviňuje Jánosa Nemcsóka z ústupkov, ku ktorým haagsky rozsudok nezaväzuje Maďarsko. Osobitne trápne je postavenie slobodných demokratov z vládnej koalície, pretože patrili v roku 1989 medzi hlavných odporcov vodného diela. Východisko hľadajú v námietke, že návrhy Jánosa Nemcsóka sú síce prijateľné, ale nefinancovateľné.
Neue Zürcher Zeitung
Keby Maďari neboli v roku 1989 demonštrovali proti Nagymarosu, bolo by sa komunistické zriadenie zrútilo aj bez toho? Nedá sa to vedieť, ale nič to. Veci okolo Nagymarosu v tej podobe, v akej sa odohrali, sú neoddeliteľnou časťou, prostriedkom a symbolom premeny, vďaka ktorej môžu Maďari slobodne zvoliť, ale aj odvolať tých, ktorých poverili rozhodovaním. Účet, vystavený v Haagu, treba prirátať k cene za slobodu. Nech ju Maďarsko zaplatí korektne, stojí za to. Heti Világgazdaság, Budapešť
Autor: sch