„Prevažujú klienti, ktorí menia slovenské koruny za euro v súvislosti s dovolenkami, alebo zahraničnými pracovnými cestami,“ povedal Norbet Lazar zo Všeobecnej úverovej banky. „Podstatne menej ľudí si mení národné meny krajín eurozóny na euro,“ dodal Lazar. „Zvýšený záujem sme zaznamenali pred koncom roka,“ povedal Roman Začka z Tatrabanky. Vtedy obyvatelia predávali národné meny štátov eurozóny alebo ich ukladali na účty. Niektorí klienti, ktorí si uložili v decembri na účet napríklad marky, si hneď prvé januárové dni prišli vybrať euro. Podaktorí obyvatelia si dokonca kupovali euro len zo zvedavosti, aby videli, ako vyzerá.
„Za prvý januárový týždeň sme realizovali necelých 1600 nákupov eur v objeme 0,8 milióna eur, čo je asi 34,4 milióna korún,“ doplnila Jana Ďuricová zo Slovenskej sporiteľne. Podľa Začku situácia na celom Slovensku je podobná, banka nezaznamenala výrazne vyšší záujem o kúpu eura v žiadnom regióne.
Slabý záujem o euro je podľa bankárov daný tým, že tí, čo mali väčšie sumy, si ich uložili na účty ešte minulý rok, aby nemuseli platiť poplatky. Okrem toho mnohí sa rozhodli peniaze, ktoré im ostali z dovoleniek, radšej minúť.
Zástupcovia bankového sektora na Slovensku pred koncom roka, podobne ako v eurozóne, vyjadrili obavy z možného nárastu pokusov vymeniť falošné bankovky. Týždeň po tom, ako sa začala výmena národných mien za euro, nezaznamenali nárast výskytu falošných peňazí. V utorok sa v Bratislave mladý Španiel pokúsil vymeniť falošnú bankovku, ale vzhľadom na to, že zamestnanci to zistili, skončil na polícii, kde musel vysvetliť, ako k nej došiel.
GABRIEL KÁDASI