Krátko po devätnástej hodine vtrhol neznámy mladý muž pred budovou švédskeho veľvyslanectva do auta obchodného radcu Jana Olafa Nyrströma. Po príchode polície oznámil, že prepustí rukojemníka, ak dostane 100 tisíc dolárov, miliardu rubľov (asi 1 600 000 dolárov) a bude mu umožnený odlet za hranice Ruska. Svoje požiadavky podporil granátom, ktorý chcel odistiť v prípade, že by mu nevyhoveli. Na mieste incidentu sa okamžite zišli najvyšší predstavitelia Federálnej služby bezpečnosti (FSB) a ministerstva vnútra, pre ktorých sa tak predčasne skončil večierok usporiadaný na ich počesť. 19. december bol totiž dňom osemdesiateho výročia založenia boľševickej Dočasnej mimoriadnej komisie, predchodkyne KGB.
Po polnoci sa plukovníkovi FSB Anatolijovi Saveľovovi podarilo presvedčiť teroristu, aby prepustil švédskeho diplomata s tým, že on sám zaujme jeho miesto. Muž, ktorý sa predstavil ako Andrej, ale vo vrecku mal dokumenty na meno 34-ročného Sergeja Kobiakova z Čeľabinska, s výmenou súhlasil.
Keďže v tom čase klesla teplota na desať stupňov pod nulou, bola obidvom mužom na zahriatie poskytnutná káva a koňak, v ktorých boli namiešané uspávacie prostriedky. Doteraz nie je jasné, či terorista Saveľova donútil, aby obidva nápoje ochutnal, ale tomu v každom prípade asi po dvadsiatich minútach prišlo zle. "Andrej" umožnil lekárovi záchrannej služby vstup do auta. Ten konštatoval srdcovú slabosť, poskytol plukovníkovi prvú pomoc a snažil sa presvedčiť teroristu, aby umožnil jeho prevoz do nemocnice. Terorista nakoniec súhlasil, ale vo chvíli, keď príslušníka FSB vytiahli z auta, začali ostreľovači paľbu. "Bolo to jediné možné riešenie, pretože únosca požadoval výmenou za Saveľova dvoch mužov, z ktorých jeden mal byť novinár. Nemohli sme riskovať ich životy," povedal riaditeľ FSB Nikolaj Kovaľov.
Terorista sa snažil pred guľkami ukryť za ležiacim rukojemníkom, ale útočiace komando ho rozstrieľalo ako rešeto. Ešte predtým však "Andrej" stačil odistiť granát, ktorý akoby zázrakom nevybuchol. Plukovník Saveľov bol prevezený do nemocnice, kde krátko po tom zomrel. Agentúra Interfax bezprostredne po útoku vydala správu, podľa ktorej boli príčinou smrti strelné zranenia spôsobené jeho vlastnými podriadenými. Nikolaj Kovaľov však v sobotu na oficiálnej tlačovej konferencii vyhlásil, že podľa prvých výsledkov vyšetrovania bol Saveľov zasiahnutý iba odrazenými guľkami do nôh a bezprostrednou príčinou smrti bolo zlyhanie srdca. "Pitva dokázala, že prekonal niekoľko mikroinfarktov, čo sa mu podarilo utajiť pri pravidelných lekárskych prehliadkach," povedal Kovaľov a zároveň udelil Saveľovovi vyznamenanie Hrdina Ruska in memoriam. Pri pohľade na televízne zábery komanda, chaoticky strieľajúceho na teroristu ležiaceho priamo za svojím rukojemníkom, je ťažké si predstaviť, že by Saveljova zasiahli len odrazené guľky.
Autor: JAN TOBIÁŠ, Epicentrum