a táto prax pokračovala až do čias, keď veštci zaviedli I Čching (Knihu zmien) dešifrujúcu kľúče na určenie osudu žiadateľov o radu. V dávnych časoch totiž šamanská kňažka pálila pomaly korytnačí pancier a keď sa v ňom teplom urobili pukliny, z ich čiar čítala ľuďom budúcnosť.
Korytnačie mäso a polievka, ktoré sú dnes vrcholným menu štedrovečernej večere v mnohých pekinských reštauráciách, sľubujú dlhý život a šťastie, čo spolu s harmóniou a mierom tvorí štyri základné body každého Číňana ovplyvneného starými filozofiami. Podľa starej viery, ktorá zasahovala nielen Ríšu stredu, ale aj iné rozsiahle oblasti Ďalekého východu, strážia štyri brány vesmíru štyri zvieratá: Drak, vták Fénix, Tiger a Korytnačka, ktorým bohovia dali schopnosť zadržať čas. Okrem toho, že motív korytnačky vyzdobuje početné chrámy v Číne, Kórei, Thajsku, Vietname, Kambodži a ďalších ázijských krajín, ľudia tejto časti sveta v nej vidia bohyňu-záchrankyňu.
Najslávnejšia korytnačka Ázie uctievaná ako skutočné božstvo žije v centre Hanoja na jazere Hoan Kiem (Jazero navráteného meča), ktoré je podľa odborníkov stojaté a jeho znečistené vody sú životu nebezpečné. Tunajšia korytnačka vážiaca 300 kilogramov a stará nad sto rokov trávi väčšinu času pod vodou a podľa Vietnamcov vytvorila jazeru posvätnú aureolu. Každé ráno stovky Vietnamcov prichádzajú na breh jazera a cvičia tu Tchaj-čch (bojové umenie s pomalými a kruhovými pohybmi), aby vstrebali výpary nesmrteľnosti korytnačky, ktorá, ako tvrdia jej ochrancovia, by mohla žiť ešte ďalších dvesto rokov.
Povesť hovorí, že keď Vietnam prepadli na konci vlády (čínskej) mandžuskej dynastie Čching (1644-1911), vtedajší vietnamský panovník Le Loi ponorený do hlbokého zármutku padol na kolená na brehu jazera Hoan Kiem a začal sa ku korytnačke modliť. Tá vyplávala na hladinu s mečom na pancieri, s ktorého pomocou kráľ porazil Číňanov a utláčateľov vyhnal z krajiny. Od toho času všetci Vietnamci poznajú miesto pod menom Jazero navráteného meča a uctievajú nesmrteľnú korytnačku, ktorá zachránila ich krajinu od poroby.
Autor: EFE