NEW YORK (ČTK) - V tomto roku sloboda vo svete príliš nepokročila. Oznámila to včera vo Washingtone organizácia Freedom House, ktorá sleduje politické práva a občianske slobody vo svete a vydáva každý rok prehľad o ich dodržiavaní. 81 krajín zo 191, alebo 42 percent Freedom House označuje za slobodné. V posledných 25 rokoch, keď organizácia každoročne zhŕňa situáciu, je to najviac. Od predchádzajúceho roka sa počet týchto krajín zvýšil o dve nové demokracie - Honduras a Salvádor. Medzi čiastočne slobodné sa z kategórie neslobodných presťahovali Libéria a Azerbajdžan. Na druhej strane boli zvrhnuté demokraticky zvolené vlády v Konžskej republike (Brazzaville) a v Sierra Leone. Obidve sa dostali do kategórie neslobodných krajín. Freedom House usudzuje, že vlna globálnej demokratizácie, ktorá sa začala v 70. rokoch, teraz možno opadáva.
Medzi 16 krajinami, ktorým organizácia udelila najhoršiu známku, je Čína, ktorá je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN. Medzi "najhoršie z najhorších" patria ďalej Afganistan, Bhútán, Barma, Burundi, Kuba, Rovníková Guinea, Irak, Líbya, KĽDR, Saudská Arábia, Somálsko, Sudán, Sýria, Turkmenistan a Vietnam. V štyroch z týchto štátov vládne marxisticko-leninský režim jednej strany.
Najpovzbudivejšie trendy Freedom House pozoruje v ázijsko-tichomorskom regióne, kde sú teraz dve tretiny štátov volenými demokraciami. Medzi 16 štátmi s väčšinovým arabským obyvateľstvom naopak žiadny nie je slobodný. Medzi štátmi s prevahou moslimov je podľa Freedom House slobodné iba Mali.
Za päť veľkých úpadkov slobody v tomto roku považuje Freedom House výbuch srbského ultranacionalizmu, iracký vzdor, vývoj v niektorých oblastiach v Afrike, výpady zľava aj sprava, podľa ktorých demokracia nie je vhodná pre všetky štáty, a prevzatie Hongkongu Čínou.
V nasledujúcom roku bude treba podľa Freedom House starostlivo sledovať Slovensko, Tadžikistan, Kubu a Keňu. Dokážu voľby a silnejúca a rozrastajúca sa opozícia na Slovensku zvrátiť špirálu kĺzania vlády do demagógie? pýta sa Freedom House.
Podľa Freedom House pokračuje v strednej a východnej Európe demokratická a trhová transformácia, posilňuje sa občianska spoločnosť a súkromný sektor. 19 z 27 krajín oblastí je slobodných. Patrí k nim Česká republika, ktorá v tabuľke Freedom House získala najlepšie možné bodové ocenenie v kategórii politických práv a druhé možné najlepšie ocenenie pokiaľ ide o občianske slobody.
Rozhodnutie NATO rozšíriť základňu členských krajín považuje organizácia Freedom House za príspevok k slobode vo svete. Nezisková a nestranícka americká organizácia, ktorá propaguje slobodu a demokraciu vo svete, to uviedla vo svojom pravidelnom každoročnom prehľade. Ponuka členstva Severoatlantickej aliancie Poľsku, Maďarsku a Českej republike "posilňuje pocit bezpečnosti týchto nových demokracií a vysiela signál všetkým demokratickým reformným silám vo východnej a strednej Európe, že západné spoločenstvo národov je otvorené ich politickej a vojenskej integrácii". Rozhodnutie NATO ide súbežne s vyhlásením Európskej únie, že chce rokovať o členstve s niekoľkými východoeurópskymi a stredoeurópskymi krajinami, uviedla organizácia v najnovšej správe.